В изпълнение на един от основните приоритети за дейността на Комисията през 2023 г. – борбата срещу манипулирането на обществените поръчки, с Решение № 1090/26.10.2023 г. образува производство за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15 от ЗЗК от страна на „Скорпион Инвестстрой“ ЕООД, с ЕИК 104639368 и ДЗЗД „Надлез – Магистрална“, с ЕИК 177493457, с членове „Планекс“ ЕООД с ЕИК 813087785 и „Ел Строй Инженеринг – 2015“ ООД, с ЕИК 203432589, изразяващо се в забранено споразумение с цел манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка.
Производството пред Комисията е образувано след сигнал на Заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството, в което се изказват съмнения за наличие на споразумение, решение или съгласувана практика по смисъла на чл. 15 от ЗЗК между участниците в процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Инженеринг – проектиране, строителство и авторски надзор по проект „Интегриран градски транспорт на гр. Велико Търново“, на обект „Изграждане на пешеходен надлез над ул. Магистрална“, проведена от Община Велико Търново. Подателят на сигнала е констатирал, че при проверка на приложенията към техническите предложения на участниците се установява индикатор за измама „договаряне при офериране“. Конкретните съмнения са породени от еднакво съдържание на техническите предложения в частта „Работна програма“ (обяснителна записка) на двамата участници – ДЗЗД „Надлез Магистрална“ и „Скорпион Инвестстрой“ ЕООД.
Според сигнала до УО на ОПРР двамата участници са изготвили и представили две идентични по отношение на текстово съдържание, макар и графично оформени по различен начин предложения за работна програма (обяснителна записка) за изпълнение на поръчката. Предложенията на двамата участници са в по-голямата си част идентични като структура и съдържание.
В хода на предварителното проучване, съпоставяйки поведението на участниците с посочените индикатори в Списъка с обстоятелства, се установи наличието на следните индикатори – малък брой участници, представяне на сходни документи, ползване на едни и същи проектанти, сходни ценови предложения и сходно ценообразуване. Установените обстоятелства в своята съвкупност пораждат основателно съмнение за наличие на забранено споразумение между проучваните предприятия с цел манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка, което е достатъчно основание за образуване на производство пред Комисия за защита на конкуренцията за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15, ал. 1 от ЗЗК.
Комисията високо оценява бдителността на възложителите при установяване на съмнителни обстоятелства, представляващи индикатори за наличие на тръжни манипулации и разчита на тяхната активност в борбата срещу тези нарушения.
Пълният
текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК на
интернет адрес: https://reg.cpc.bg/Dossier.aspx?DossID=300059949.
Насоките за противодействие срещу тръжните манипулации в процедурите за възлагане на обществени поръчки можете да откриете тук.