КЗК образува производство за установяване на евентуално наличие на картелно споразумение, насочено към манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка

КЗК образува производство за установяване на евентуално наличие на картелно споразумение, насочено към манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка

В изпълнение на един от основните приоритети за дейността на Комисията през 2023 г. – борбата срещу манипулирането на обществените поръчки, с Решение № 1090/26.10.2023 г. образува производство за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15 от ЗЗК от страна на „Скорпион Инвестстрой“ ЕООД, с ЕИК 104639368 и ДЗЗД „Надлез – Магистрална“, с ЕИК 177493457, с членове „Планекс“ ЕООД с ЕИК 813087785 и „Ел Строй Инженеринг – 2015“ ООД, с ЕИК 203432589, изразяващо се в забранено споразумение с цел манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка.


Производството пред Комисията е образувано след сигнал на Заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството, в което се изказват съмнения за наличие на споразумение, решение или съгласувана практика по смисъла на чл. 15 от ЗЗК между участниците в процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Инженеринг – проектиране, строителство и авторски надзор по проект „Интегриран градски транспорт на гр. Велико Търново“, на обект „Изграждане на пешеходен надлез над ул. Магистрална“, проведена от Община Велико Търново. Подателят на сигнала е констатирал, че при проверка на приложенията към техническите предложения на участниците се установява индикатор за измама „договаряне при офериране“. Конкретните съмнения са породени от еднакво съдържание на техническите предложения в частта „Работна програма“ (обяснителна записка) на двамата участници – ДЗЗД „Надлез Магистрална“ и „Скорпион Инвестстрой“ ЕООД. 


Според сигнала до УО на ОПРР двамата участници са изготвили и представили две идентични по отношение на текстово съдържание, макар и графично оформени по различен начин предложения за работна програма (обяснителна записка) за изпълнение на поръчката. Предложенията на двамата участници са в по-голямата си част идентични като структура и съдържание.

В хода на предварителното проучване, съпоставяйки поведението на участниците с посочените индикатори в Списъка с обстоятелства, се установи наличието на следните индикатори – малък брой участници, представяне на сходни документи, ползване на едни и същи проектанти, сходни ценови предложения и сходно ценообразуване. Установените обстоятелства в своята съвкупност пораждат основателно съмнение за наличие на забранено споразумение между проучваните предприятия с цел манипулиране на процедура за възлагане на обществена поръчка, което е достатъчно основание за образуване на производство пред Комисия за защита на конкуренцията за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15, ал. 1 от ЗЗК. 

Комисията високо оценява бдителността на възложителите при установяване на съмнителни обстоятелства, представляващи индикатори за наличие на тръжни манипулации и разчита на тяхната активност в борбата срещу тези нарушения. 


Пълният текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК на интернет адрес: https://reg.cpc.bg/Dossier.aspx?DossID=300059949.

Насоките за противодействие срещу тръжните манипулации в процедурите за възлагане на обществени поръчки можете да откриете тук.

Водещи новини

Времето