Заместник - министърът на вътрешните работи поздрави участниците в международна конференция на тема „Киберзаплахи и решения: Защита на дигиталната среда в Европа“
Рискът от разнообразните по своя характер и потенциални жертви компютърни престъпления заплашва както публичния, така и частния сектор и в крайна сметка засяга изцяло обществената сигурност. Именно затова докладването на киберпрестъпления е необходимата споделена отговорност за опазване на цифровото пространство и е от съществено значение за разбирането на обхвата на проблема, заяви заместник-министър Стоян Темелакиев пред участниците в международна конференция в София на тема „Киберзаплахи и решения: Защита на дигиталната среда в Европа“.
„Когато организации и лица не докладват за киберпрестъпления, истинската степен на проблема остава скрита за компетентните власти. Тази липса на осведоменост може да попречи на разработването на ефективни стратегии за борба с киберзаплахите и на адекватната защита на нашата цифрова инфраструктура“, аргументира се Темелакиев. Освен това той подчерта, че предоставената необходима информация е от съществено значение за компетентните органи, провеждащи съответно разследване и наред с постигане на наказателна отговорност на извършителите, бързите действия могат да помогнат за ограничаване и смекчаване на въздействието на една протичаща атака. „Например идентифицирането на начина на действие на киберпрестъпниците чрез колективно докладване позволява на организациите и властите да разработят контрамерки за предотвратяване на бъдещи атаки. Този съвместен подход ни дава възможност да се учим от опита на другия и да укрепваме нашите колективни защити“, коментира зам.-министърът. По думите му „друга убедителна причина за докладване на киберпрестъпления е, че по този начин жертвите увеличават шансовете си да възстановят нанесените им финансови щети. Факторът време също е от огромно значение. „Споделянето на информация за заплахи и уязвимости е част от отговорното корпоративно и гражданско поведение. Помага за създаването на по-безопасна цифрова среда за всички и насърчава доверието в нашите цифрови системи“, посочи още Темелакиев.
Споделянето на информация и натрупан опит води до по-адекватно противодействие, а повишената информираност намалява броя на жертвите. Нека всички изиграем своята роля в борбата срещу киберпрестъпността, като гарантираме, че нашето взаимосвързано бъдеще ще остане място на иновации, доверие и сигурност“, призова в заключение зам.-министър Стоян Темелакиев.