Фандъкова: Отваряме за посетители втория археологически парк в София – Късноантичен мавзолей

Фандъкова: Отваряме за посетители втория археологически парк в София – Късноантичен мавзолей


От утре, 20 октомври, отваряме за посетители втори археологически парк в нашия град. След откриването на „Западна порта на Сердика“ за свободен достъп, софиянци и гостите на града ще могат да посещават и археологическия парк „Късноантичен мавзолей“ близо до Южен парк в район „Лозенец“. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова.
Довършихме археологическите проучвания, разкрихме и експонирахме културно-историческото наследство от античността, което показва част от историята на нашия град. На място е оформен парк, стая за деца, информационен център на музея за история на София и детска площадка.
„Късноантичният мавзолей“ ще функционира като филиал на Музея за история на София. Обектът ще работи ежедневно, с вход - свободен. През месеците ноември-април включително ще бъде отворен за посетители от 10.00 до 17.00 часа, а през месеците май-октомври от 10.00- 19.00 часа.
На открито в археологическия парк е направена постерна изложба на открито с табла на български и английски език, проследяващи историята на проучванията на терена. Предвижда се на обекта  целогодишно да се  организират събития и изложби на открито, както и програми за обучения на деца.
Разкриването на културно-историческото наследство за мен винаги е било изключително важно, заяви кметът Фандъкова. Тя посочи, че по общинската програма „Култура“ обособихме специален приоритет за проучване и разкриване на културно-историческото наследство на София.
Археологическите проучвания
Семейният мавзолей, в близост до Южния парк, вероятно е издигнат през втората четвърт на ІV в. и е просъществувал до третата четвърт на V в. Предполага се, че тук се намира крайградско имение на високопоставен сердикийски гражданин, разказа директорът на музея Венета Ханджийска.
Постройката на късноантичния мавзолей е била едноетажна и се състои от пет верижно свързани помещения. Първите проучвания на мавзолея стартират в края на 1954 г. под ръководството на българският историк и археолог Иван Велков.
По късно е реализирано ново цялостно археологическо проучване от археолози на Музея за история на София. Разкрити са късноантичният мавзолей, пещ за строителна керамика, ями и съоръжения от късножелязната епоха. Отрити са останки от 8 индивида; над 160 монети и златен коланен накрайник. Най-ценният предмет, открит при проучванията, е ваза тип Диатрета от втората половина на ІV в. Представлява луксозна чаша от два пласта стъкло с ажурна мрежеста украса и фигурално-растителен фриз в син цвят. Композицията изобразява Дионисиева сцена, в центъра на която е бог Дионис. Вазата е експониран в залите на Регионален исторически музей – София, съобщи директорът на музея.
Обектът е реализиран по проекта „Повишаване на туристическата атрактивност на София и Ниш“, финансиран по програма за ТГС Интеррег – ИПП България-Сърбия. Партньори са Столична община, Сдружение „Институт за прогрес и сътрудничество в региона на Западните балкани – Ниш“ и Сдружение „Любов и светлина“.


Фотограф: Аделина Ангелова

 

Водещи новини

Времето