Министър Шалапатова: Трябва Да Предпазим Децата От Негативните Ефекти На Климатичните Промени

Министър Шалапатова: Трябва Да Предпазим Децата От Негативните Ефекти На Климатичните Промени


 
"Децата са по-уязвими от възрастните, когато става дума за справяне с последствията от различни обществени явления и климатичните промени. Ето защо за мен и екипа на Министерството на труда и социалната политика е важно да направим всичко възможно за предотвратяване на негативните ефекти върху живота на децата". Това каза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на дискусия, посветена на Общ коментар 26 за правата на детето и околната среда с фокус върху климатичните промени. Събитието се организира от УНИЦЕФ България и Министерството на околната среда и водите.


В събитието участваха министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, представителят на Комитета на ООН по правата на детето доц. д-р Велина Тодорова, представителят на УНИЦЕФ за България Кристина де Бройн, участници от други институции и гражданското общество, деца и младежи.


„Практически всяко дете на планетата вече е засегнато от климатичните промени. Природните бедствия, промяната в околната среда и загубата на биоразнообразие могат да доведат до драстични загуби за земеделието, но и до опасни природни условия и епидемии от болести. Могат да унищожат безопасната жизнена среда за децата, да влошат здравето им и да ги лишат от образование. Кризата в климата е криза на децата. Усилията за поддържане на добрите условия за живот на планетата не бива само да взимат предвид уникалните нужди на младите хора, но и да ги направят част от процеса на взимане на решенията,” каза министър Шалапатова.


Тя добави, че от встъпването си в длъжност до момента е станала свидетел на две големи наводнения в страната и се е сблъскала с емоциите у децата и страха на родителите им. Министър Шалапатова определи бедствията като доказателство за ефекта от изменението на климата и подчерта, че преодоляването на последствията от тях и най-вече засилването на превенцията изискват обедини усилия от всички институции.


„Правителството ще продължи борбата с детската бедност и социалното изключване“, каза министър Шалпатова. Тя увери, че ще бъде продължена добрата основа, създадена до този момент от реализирането на Европейската гаранция за детето като ключов инструмент за осигуряването на достъпа на всяко дете до качествено здравеопазване, образование, социална закрила и храна.


"За нас е важно не само да създаваме палитра от качествени услуги, но и наистина да чуваме гласа на децата. Работим активно по подготовката на проект на Националната стратегия за детето, която ще постави акцент върху правата на децата", каза министър Иванка Шалапатова.


Тя припомни, че Министерството на труда и социалната политика стартира кампания „Гласът на децата в България“, в рамките на която ще бъдат проведени срещи с деца от различни възрастови групи и техните родители. „Целта ни е да не пропуснем Вашата гледна точка за това какво правим днес, за да може детството Ви да бъде основа за реализация на вашия пълен потенциал“, обърна се тя към присъстващите деца и младежи.

Времето