Темата на полевата подготовка бе ограничаване и ликвидиране на последствията от възникнало пътнотранспортно произшествие
Учението се проведе днес в района на водоемите в землището на село Самуилово. Темата на занятието бе „Ограничаване и ликвидиране на последствията от възникнало пътнотранспортно произшествие на територията на община Сливен“, а целта - практическа проверка на координацията и работата на екипите, влизащи в Единната спасителна система в областта, при овладяване и ограничаване на последиците при възникване на тежки пътни произшествия с голям брой пострадали.
Според учебния сценарий чрез Единния европейски номер за спешни повиквания 112 в Оперативния център на РДПБЗН - Сливен е получен сигнал за възникнало пътнотранспортно произшествие в село Самуилово. Инцидентът между пътнически микробус, превозващ работници, и лек автомобил е възникнал на моста на река Тунджа при гъста мъгла и мокра пътна настилка. След удара микробусът е паднал във водите на реката, водачът е загинал на място, има пострадали пътници, като някои от тях са отнесени от течението.
В практическата част се включиха ръководството и служители на РДПБЗН и РСПБЗН - Сливен с един пожарен и два автомобил за аварийно спасителна дейност - единият снабден с лодка, осигуряващ автомобил с кран, два екипа на сектор „Пътна полиция” – Сливен за осигуряване на периметъра и регулиране на движението, специализиран автомобил на сектор „Специализирани оперативни дейности” при РДПБЗН - Бургас, два екипа с линейки на ЦСМП - Сливен; служители на Областният съвет на БЧК и петима доброволци от Доброволно формирование „Грамадите“ към Община Сливен.
При предприетите спасителни действия водолази от сектор СОД при РДПБЗН - Бургас проверява потопения микробус за пострадали и обикаля района на водоема за намиране и спасяване на отнесени от реката хора. Намерени са пострадали и са изведени успешно на брега, където са поети от екип на ЦСМП. Междувременно екип на РСПБЗН – Сливен с помощта на хидравличен комплект за освобождаване на пострадали отстранява вратата на лекия автомобил и извежда безопасно намиращият се вътре тежко пострадал пътник, след което го предава на медиците.
В края на учението беше дадена добра оценка на степента на подготовка на ръководния състав на РДПБЗН - Сливен и членовете на Оперативния щаб. Отчетена беше добра съвместимост, оперативност и умения по координация за повишаване готовността за реагиране при възникване на произшествия. Постигната бе една от основните цели на практическите учения – повишаване на знанията и уменията на всички участници в Единната спасителна система.