Заместник омбудсманът: Стотици граждани се жалват за лоша и нездравословна околна среда

Заместник омбудсманът: Стотици граждани се жалват за лоша и нездравословна околна среда

17 октомври 2023 г.

Заместник-омбудсманът Елена Чернева днес взе участие в институционалната кръгла маса „Как да подобрим достъпа на гражданите до правосъдие по въпроси на околната среда“, организирана от Европейската мрежа „Правосъдие и околна среда“ и Фондация „БлуЛинк“ в партньорство с Министерството на околната среда и водите.     

В изказването си Елена Чернева обърна специално внимание на факта, че през последните години гражданите стават все по-непримирими, когато се накърняват техните права, а броят на жалбите и сигналите им до институцията на омбудсмана с всяка измината година нараства особено в сферата на правото на здравословна и благоприятна околна среда.

„В институцията на обществения защитник постъпват стотици сигнали и оплаквания не само от отделни граждани, но и от граждански инициативни комитети и екологични организации“, посочи заместник-омбудсманът.

Сред тях Чернева откри оплакванията, свързани с нарушения и необективност при извършване на екологична оценка, оценка на въздействието върху околната среда и оценка за съвместимост със зони от Натура 2000 при допускане на мащабни инвестиционни предложения. Акцентира, че има сигнали за недостатъчна защита на населените места от дейности, представляващи източник на вредни емисии във въздуха, във водите и  почвите и в близост до тях; за неспазване на условията на комплексните разрешителни за предотвратяване на промишлено замърсяване; недостатъчна уредба на разрешителния режим и неприлагане на мерки за ограничаване на шум и замърсяване от площадки за дейности с отпадъци в населените места.

„Често постъпват жалби за липсата на предвидимост за разкриване и разширяване на кариери за добив на строителни материали; за нарушаване на обществения интерес при промяна на предназначението на поземлени имоти, свързани с ползване на минерални води; затова че срещат дълготрайни проблеми за прекомерна намеса в режима на реките и речните легла при изземване на наносни отложения за тяхното почистване; за липсата на контрол за осигуряване на задължителен минимален отток при ползване на води от ВЕЦ“, каза заместник-омбудсманът.

Елена Чернева подчерта още, че гражданите алармират за подценяване на техните сигнали и за липсата на навременна реакция за установяване на замърсяване и неговия източник от органите на РИОСВ; за допускане на замърсяващи околната среда инсталации за производство на електрическа енергия от остатъци от селското стопанство и растителна маса, както и за ограничаване на възможността за съдебно оспорване на програмите за подобряване на качеството на въздуха.

„Препоръките на институцията въз основа на анализа на нарушенията от разгледаните индивидуални жалби се обобщават в Годишния доклад на омбудсмана, който се внася в Народното събрание съгласно чл. 22, ал. 1 от Закона за омбудсмана.  Наред с това предложения за промени в нормативната уредба, въз основа на осъществен мониторинг или внесени законопроекти и проекти на подзаконови актове, омбудсманът представя със становища до ресорните постоянни комисии в Народното събрание или съответния вносител“, изтъква Чернева.

Тя допълни, че в становищата и препоръките по отделни жалби Омбудсманът не само представя данните, представляващи индикация за нарушения, за които изисква проверка по компетентност, но особено изтъква процесуалните аспекти, свързани с гаранциите на гражданите за защита в конкретната процедура. Посочи, че с това се изпълнява и частта от възложените задължения съгласно чл. 2 от Закона за омбудсмана да насърчава упражняването и зачитането на процесуалните права на засегнатата общественост съгласно Орхуската конвенция за достъп да информация, участие в процеса на вземане на решение и на достъп до правосъдие по въпросите на околната среда. 

„Множеството жалби, които постъпват към омбудсмана от граждани, колективни жалби и подписки, неформални инициативни комитети по въпросите на околната среда очертават област на съдействие от институцията, независимо от възможния дефицит на полезен ефект от достъпа до правосъдие, който подлежи на допълнителен анализ. Препоръките на омбудсмана не са юридически задължителни, но са действени с възможността да бъде допълнително защитена позицията на гражданите в случаите, когато се установи лоша администрация“, обобщи заместник-омбудсманът.

В заключение Елена Чернева посочи, че организирането на тази кръгла маса е инициатива, която в сложната епоха на климатични предизвикателства е необходима стъпка към усъвършенстване на процесуалноправните аспекти за защита на правото на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда.

 

Водещи новини

Времето