Комисията за енергийно и водно регулиране проведе обществено обсъждане на Плана за развитие на електропреносната мрежа на България за периода 2023-2032 г. на „Електроенергиен системен оператор” ЕАД. В съответствие с изискванията за публичност и прозрачност докладът на работната група беше публикуван предварително на интернет страницата на КЕВР. В общественото обсъждане участваха представители на ЕСО ЕАД, „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, „Електроразпределение Юг“ ЕАД, „Електроразпределение Север“ АД.
Съгласно чл. 21, ал. 3, т. 8 от Закона за енергетиката Комисията одобрява Десетгодишен план за развитие на преносната мрежа, наблюдава и контролира изпълнението му. Задължението за разработване на десетгодишни планове за развитие на мрежата от операторите на електропреносни системи в ЕС произтича от изискванията на европейските директиви.
Десетгодишният план съдържа информация за основната инфраструктура за пренос на електрическа енергия, която се предвижда за изграждане, разширяване, реконструкция и модернизация през следващите десет години. С него се осигурява своевременно и хармонично изграждане и въвеждане в експлоатация на нови елементи на електропреносната мрежа за икономична и сигурна работа на ЕЕС, при спазване критериите за сигурност и действащите стандарти за качество на електроснабдяването.
Документът включва анализ на потреблението на електрическа енергия и прогноза за развитие на електрическите товари до 2032 г. В него са включени производствените мощности в електроенергийната система /ЕЕС/ на България, включително от ВЕИ, прогнозни мощностни и електроенергийни баланси, както и възможностите за управление и анализ гъвкавостта на производствените мощности: базови, мощности с приоритетно производство, балансиращи и резервиращи, както и регулиращи мощности. Приоритетно място е отделено на развитието на електропреносната мрежа с цел създаване на необходимите технически условия за сигурно и качествено доставяне на произведената електрическа енергия до електропреносната мрежа, за устойчива работа и развитие на производствените мощности в страната и жизненост на пазара на електрическа енергия.
Десетгодишния план включва анализ и прогноза за развитие на потреблението на електрическа енергия в страната. Предвидени са три сценария за развитие на брутното електропотребление в страната, които са съобразени с прогнозите до 2050 г., изготвени от ЕК, АУЕР, БАН и Министерство на финансите (по отношение на брутния вътрешен продукт).
Първият сценарий е базиран на „Интегрирания Национален план в областта на енергетиката и климата на Р България“. Той прогнозира брутното електропотребление да бъде с около 2200 GWh над максималната прогноза на ЕСО ЕАД, тъй като тръгва от по-високо потребление за 2023 година, което предполага ръст от 6,7% спрямо потреблението за 2022 година. Съгласно насоките на ENTSO-G и ENTSO-E този сценарий следва да бъде референтен при разработването на националните планове за развитие на електропреносната мрежа.
Максималният сценарий за брутното електропотребление съвпада с прогнозите на Европейската Комисия за крайното електропотребление в страната за периода 2015-2025 г. При него е заложено към 2032 година брутното потребление да достигне 42 200 GWh, при забавяне прилагането на мерки за енергийна ефективност.
Минималният сценарий на ЕСО предвижда задържане на нивото на електропотребление за целия 10-годишен период, поради по-интензивно прилагане на мерки за енергийна ефективност. В този случай очакванията са към 2032 г. брутното потребление на електрическа енергия да достигне 38 800 GWh.
През 2032 г. делът на енергията от ВЕИ в брутното електропотребление се очаква да достигне до 30%, се прогнозира в Плана. За периода 2023-2032 г. съгласно инвестиционните намерения са планирани за изграждане общо 13 451 МW нови мощности, 12 135 MW от които са ВЕИ. В доклада на КЕВР се посочва, че за целия период са заложени над 2 млрд. лв. за покриване на всички разходи за изграждане, разширяване, реконструкция и модернизация на обектите от електропреносната мрежа и на системите за защита и управление на ЕЕС Планираните инвестиции за първите три години са в размер на 618 704 хил. лв. или 30,8% от общия размер на инвестициите, посочени в Десетгодишния план.
На общественото обсъждане участниците изразиха принципно одобрение на представения Десетгодишен план на ЕСО. От страна на електроразпределителните дружества бяха поставени конкретни въпроси, свързани с включването в Плана на нови енергийни мощности /подстанции и съоръжения/, за които има силен инвеститорски интерес, както и предвид искания за присъединяване на нови ВЕИ обекти. Във връзка с искания на електроразпределителните дружества за повишаване на трансформаторната мощност на подстанциите и изграждането на нови, в хода на дискусията беше уточнено, че за целта те трябва да подадат официални искания към ЕСО. Според Централното диспечерско управление перспективата с въвеждането на ВЕИ в много големи обеми налага развитие на електропреносната мрежа. За тази цел е заложен план за реконструкция на подстанции 400 киловолта и създаване на нови пръстени 400 киловолта, които да позволят присъединяване на тези бъдещи производители.
Председателят на КЕВР информира за становище на ръководството на ЕСО за предстояща пълна реконструкция на електропреносната мрежа до 400 Киловолта, включително изграждането на нови подстанции в отговор на масираното навлизане на ВЕИ. Той информира, че през последните седмици се издават лицензии на ВЕИ производители за стотици Мегавата мощност и изрази очакване тенденцията да продължи през следващите години.
В двуседмичен срок всички заинтересовани страни могат да внесат писмени становища и предложения по доклада на работната група относно Плана на „ЕСО” ЕАД за развитие на електропреносната мрежа на България за периода 2023-2032 г. Окончателно решение Комисията ще вземе на закрито заседание на 20.10.2023 г.
Общественото обсъждане беше излъчено онлайн на интернет страницата на КЕВР. Видео от заседанието е достъпно ТУК.