19 септември 2023 година
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет изрази становище във връзка с отправена покана от Общото събрание на съдиите от колегиите на Върховния административен съд (ВАС) по образуваното Тълкувателно дело № 5/2023 г. по описа на ВАС, насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 28.09.2023 г. във ВАС.
Предмет на тълкувателното дело е въпросът: „С какво мнозинство се приема решението на съответната колегия, обективиращо резултата от упражняване на правомощието по чл. 314, ал. 4 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) за потвърждаване или отмяна на наложено от съответния административен ръководител дисциплинарно наказание по чл. 308 ал. 1, т. 1 ЗСВ — „забележка“. Съдийската колегия на ВСС изрази становище, че решението на съответната колегия на Висшия съдебен съвет, с което на основание чл. 314, ал. 4 ЗСВ се потвърждава наложено от съответния административен ръководител дисциплинарно наказание по чл. 308, ал. 1, т. 1 ЗСВ - „забележка“, се приема с квалифицирано мнозинство - не по-малко от осем гласа, а за приемането на решение за отмяна на наложено от съответния административен ръководител дисциплинарно наказание по чл. 308 ал. 1, т. 1 ЗСВ - „забележка“, е достатъчно обикновено мнозинство – повече от половината от присъстващите членове.
Становището и мотивите към него ще бъдат изпратени на Общото събрание на съдиите от колегиите на Върховния административен съд.