В София се провежда среща на представители на страните-участнички в проекта „Военна мобилност“ на ЕС

В София се провежда среща на представители на страните-участнички в проекта „Военна мобилност“ на ЕС
„Военната мобилност е приоритет на нашето военностратегическо и политическо ръководство, особено в контекста на променената среда за сигурност. Бързото и гладко придвижване на военен персонал и оборудване е от голямо значение за сигурността на нашите страни както в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, така и в контекста на колективната отбрана на НАТО“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска днес, 16 март, на откриването на 12-ата среща на страните от проекта „Военна мобилност“ към Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО) между държавите-членки на ЕС. „За да постигнем значителен напредък в областта на военната мобилност, трябва да продължим усилията си за хармонизиране и стандартизиране на националните законодателства по отношение на трансграничните процедури и на сроковете за издаване на разрешения за движение, така че да поддържаме нивото на амбиция, поставено през юни 2018 г. и през март 2022 г. със Стратегическия компас на ЕС“, посочи тя в обръщението си към участниците в срещата. Заместник-министърът на отбраната отбеляза, че в дискусиите на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС, проведена през изминалата седмица в Стокхолм, е изтъкнато значението на важен аспект, свързан с военната мобилност - адекватността на транспортната инфраструктура за придвижването на военен персонал и техника.

Срещата, на която нашата страна е домакин, е организирана от дирекция „Логистика“ в Министерството на отбраната съвместно с координатора на проекта – Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия. В нея участват представители на 27 страни по проекта, както и на Европейската служба за външна дейност, Военния секретариат на Европейския съюз, Европейската агенция по отбрана, Командването по поддръжка и осигуряване на НАТО и на структури на Европейската комисия по мобилност и транспорт.

В откриването на форума участва бригаден генерал Хени Баумън, заместник-началник щаб по логистиката в Щаба на отбраната на Кралство Нидерландия. Той запозна участниците с изпълнението на проекта и представи основните направления за работа.

Военната мобилност е инициатива на ЕС от 2017 г., чиято цел е осигуряването на бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване на територията на страни-членки на Съюза чрез всички видове транспорт. От март 2018 г. стартира проектът „Военна мобилност“ в рамките на ПССО. Основната цел на проекта е да се координират националните дейности, насочени към подобряване на придвижването на сили, включително хармонизиране на процедурите и времето за издаване на разрешения за преминаването на военни контингенти и оборудване през националните граници на държавите-членки за участие в операции и многонационални учения.

Водещи новини

Времето