Пътят пред България е целогодишният тип туризъм и инвестицията в кадри. “Нужни са концепция и стратегия за развитие на туризма. Необходим е фокус, а след това реклама, като се популяризира качеството на предлагания продукт и се инвестира в качеството на обслужването.” Това заяви министър Илин Димитров на среща-дискусия на тема “Ключът към успеха в туризма“ в Икономически университет – Варна. Събитието е посветено на 60-годишнината от създаването на Колежа по туризъм към ИУ – Варна и постави началото на инициативата „60 срещи с 60 успешни възпитаници на Колеж по туризъм – Варна“.
Срещата-дискусия премина при голям интерес и множество въпроси от страна на студентите, учениците и докторантите. Сред съветите си към младите хора министър Димитров подчерта няколко послания с ключово отражение върху развитието им в сферата на туризма: дигитализация, диверсификация, устойчивост, развитие на мрежи с контакти, фокусиране върху няколко ключови проблема.
Според д-р Илин Димитров колежите по туризъм са гръбнакът на туризма в България, защото осигуряват 70% от кадрите в бранша, които във фирмите от сектора са около 26 000. Министър Димитров, самият той част от академичния състав на Икономическия университет в морската ни столица, смята, че ключът към успеха не е един, но лично за него най-важно остава отношението към гостите.
Той посочи, че през втория си мандат като служебен министър ще постави фокуса върху училищата, университетите и всяка дейност, свързана с повишаване на квалификацията на работещите в бранша, за да се подобри връзката между образование и бизнес.
Министър Димитров запозна бъдещите експерти в туризма с интересни аспекти от работата на министерството и данни, коментира актуални теми като устойчиво развитие, кръгова икономика и алтернативни форми на туризъм.
Сред приоритетите в работата на министерството е назначаването на туристически аташета, които да работят за България на най-важните целеви пазари. Продължават и активните срещи с представители на бизнеса в различни страни. В момента в България има туристически аташета в Полша и Германия, предстои да изпратим в Турция, сподели министър Димитров. "Планирам във втория мандат да изпратим такива в Румъния и в Обединеното кралство. Туристическото аташе в Полша влезе в местната класация на топ 100 влиятелни фигури в туризма", подчерта министърът.
450 хил. българи са останали, за да почиват у нас през миналата година, което означава, че имаме качествен туристически продукт, заяви д-р Илин Димитров и допълни, че с 30% са се увеличили записванията на немски туристи за лятна почивка в България, по данни на големите туроператори. "Със сигурност няма да стигнем нивата от 2019 г., тъй като спадът е два пъти и половина - близо три, но това е стъпка в правилната посока. Много е важен начинът, по който рекламираме. Записванията вървят добре, туризмът стои стабилно. Зимният ни сезон е изключително интензивен, в момента - февруари месец, почти няма места. Искрено се надявам да има по-дълго сняг и сезонът да се удължи във времето", допълни Илин Димитров.
В края на срещата-дискусия министър Димитров получи грамота за специалния си принос към развитието на Колежа по туризъм към ИУ – Варна. Модератор на срещата бе доц. д-р Генка Рафаилова – директор на Колежа по туризъм. Тя представи накратко биографията на д-р Илин Димитров, също възпитаник на Колежа по туризъм и свързал професионалния си път с висшето учебно заведение и с каузата на българския туризъм.