В Сухопътните войски се проведе Aнализ на подготовката през 2022 година

В Сухопътните войски се проведе Aнализ на подготовката през 2022 година
Благодарност към военнослужещите от Сухопътните войски за тяхната отговорност, себеотрицание и пълна отдаденост на професията изказа днес, 7 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при провеждането на Анализа на подготовката през 2022 г. „Изпълнен съм с увереност от това, което чух – анализът беше много обективен, отчита основните направления за работа и проблематика. Не разглеждам това като проблематика само на Сухопътните войски по отношение на личен състав и модернизационни проекти, а на цялата система за отбрана“, посочи адмирал Ефтимов.

„Много работа се върши в Министерството на отбраната, в Щаба на отбраната и в Сухопътните войски, за да се реализират модернизационните проекти. Крайно време е да има ясен политически ангажимент от държавата към развитието на способности както в Сухопътните войски, така и в цялата Българска армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов.

Той подчерта, че Сухопътните войски вдъхват увереност със своите действия и в настоящата сложна обстановка в средата за сигурност и след дългогодишно наслагване на ресурсен недоимък и некомплект с личен състав.

В заседанието участваха командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, представители на видовете въоръжени сили, командванията, военноучебните заведения, както и ръководството, началниците на отдели от командването на Сухопътните войски и командирите на военни формирования.
„Въпреки всички предизвикателства и трудности основните планирани мероприятия по подготовката в Сухопътните войски през годината бяха изпълнени”, посочи командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков в обръщението си към участниците във форума. „Макар и в условията на висок некомплект, остаряла и амортизирана учебно-материална база и бойна техника, несъответстваща на съвременните условия за обучение, подготовката се провеждаше за поддържане на съществуващите отбранителни способности, необходими за изпълнение на задачите по трите мисии на въоръжените сили, като основните усилия бяха насочени по мисия „Отбрана“, допълни още той.

Генерал-майор Дешков акцентира на съвместната подготовка с участието на бойни и осигуряващи формирования, както от Сухопътните войски, така и с формирования от останалите видове въоръжени сили, което даде възможност на командирите от всички степени да повишат уменията си по управление на собствените и на придадените под тяхно командване формирования.

В изпълнение на задачите по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност” той отличи високото ниво на подготовка и доброто взаимодействие с коалиционните ни партньори, което българските военнослужещи показаха по време на участието си в операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Althea“.

В изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време” и през изтеклата година формированията на Сухопътните войски имаха своя неоспорим принос при оказването на ефективна и навременна помощ на населението при преодоляване на последствията от бедствия на територията на цялата страна. В допълнение, Сухопътните войски оказваха съдействие на МВР по охраната на българо-турската граница и по извършване на неотложни ремонтно-възстановителни дейности по инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип при засиления мигрантски натиск.

„Пътят оттук нататък е нов. Без да загърбваме постигнатото досега съобразно това, което имаме, и хората, с които разполагаме, уверено гледаме напред“, заяви в края на форума генерал-майор Дешков.

Военнослужещи и цивилни служители, участвали в подготовката и провеждането на двустепенното командно-щабно учение с войски за реални действия на местността „Балкан - 22“ бяха наградени от командира на Сухопътните войски.

Водещи новини

Времето