Председателят на КФН участва в кръгла маса за бъдещето на контрола в УНСС

Председателят на КФН участва в кръгла маса за бъдещето на контрола в УНСС

Точно на рождения ден на проф. д.ик.н. Михаил Динев, 15 декември, се проведе голяма кръгла маса – „Делото на проф. д.ик.н. Михаил Динев и бъдещето на контрола“ в УНСС. Доц. д-р Даниела Петрова, ръководител катедра „Финансов контрол “, откри събитието като припомни, че проф. Динев е създател на катедра „Финансов контрол“ в УНСС и има големи заслуги за развитието на финансовия контрол в страната.

Председателят на КФН – Бойко Атанасов, бе сред официалните участници в събитието, наред с други професионалисти и признати теоретици, отличаващи се с принос към развитието на контрола в българските институции: проф. Огнян Симеонов председател на КПНРО, Борис Михайлов, изпълнителен директор НАП, Цветан Цветков, председател на Сметната палата, Бойко Атанасов, председател на КФН, Бойко Костов, председател на ИДЕС, Весела Караиванова – подуправител на Национален осигурителен институт; доц. д-р Григорий Вазов – Президент и ректор емеритус на Висшето училище за застраховане и финанси и много други.

Кръглата маса започна с признания към проф.д.ик.н. Михаил Динев заради неговия неоспоримия авторитет на учен и експерт в своята област. Участниците в събитието споделиха и спомени, пълни с уважения към една личност белязала историята на УНСС със своя забележителен професионален опит, блестящи идеи, съчетани с енергия, модерно мислене и позитивен подход.

По време на дискусията, посветена на новата контролна среда, г-н Атанасов сподели, че за него тя е причинно-следствена връзка от новата икономическа реалност. „При промяна на средата, ние трябва да бъдем адекватни във вземането на контролни действия, да бъдем гъвкави, защото нашата роля е най-вече да защитим обществения интерес. Виждам контролната дейност и работата в Комисията не в хипотезата на хибернация, а по-скоро в проактивна стратегическа позиция“, допълни още той. Председателят на КФН вижда предизвикателствата пред небанковия сектор – алтернативните инвестиционни фондове, финансовите иновации, зелената сделка и европейската законодателна рамка за дигитализацията, като дефиниращи уравнението на новата икономическа реалност – те предоставят нови хоризонти, но носят и нови рискове.

Г-н Атанасов коментира и връзката между академичните среди и практиката, като заяви, че е „радетел на подобен подход и подобна симбиоза между теория и практика е най-печелившата. Новите икономически реалности предопределят подготовката на младите хора за нови знания, съобразени с нея и именно затова сътрудничеството между КФН и УНСС трябва да бъде на две нива, не само чрез осигуряване на достъп до работната среда, но и чрез споделяне на практичен опит от страна на експертите“.

Паметното събитие приключи с връчването на почетни плакети на Финансово-счетоводния факултет на Цветан Цветанов – председател на Сметната палата и на Бойко Костов – председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България.

Водещи новини

Времето