Комисията за защита на конкуренцията разреши концентрация между ВП Брандс Интернешънъл“ АД и „Веда“ ООД при предложени промени от страните

Комисията за защита на конкуренцията разреши концентрация между ВП Брандс Интернешънъл“ АД и „Веда“ ООД при предложени промени от страните

С Решение №941/24.11.2022 г. Комисия за защита на конкуренцията (КЗК, Комисията) разреши „ВП Брандс Интернешънъл“ АД да придобие едноличен контрол върху „Веда“ ООД, съгласно измененията, предложени от участниците в концентрацията.

В рамките на ускореното проучване по преписка № КЗК/636/2022 г. Комисията установи, че концентрацията ще окаже въздействие на пазарите на производство и продажба на оцет и заместители на оцета (кисели продукти) на територията на страната.

В хода на проучването Комисията установи, че е налице частична взаимозаменяемост между различните видове оцет от една страна, както и частична взаимозаменяемост между отделните видове оцет и киселите продукти, от друга страна, различаващи се основно по технология на производство, хранителен състав и цени.

По отношение пазара на бутилиран оцет на едро Комисията установи, че планираната операция ще доведе до създаване на господстващо положение на новата обединена група. Двете обединяващи се предприятия „ВП Брандс Интърнешънъл“ и „Веда“ и преди планираната сделка са водещи пазарни участници.

С оглед консолидирания пазарен дял на участниците в сделката Комисията стигна до извода, че никой от останалите участници на пазара не притежава пазарна позиция, която да представлява значително конкурентно ограничение за обединената група. Независимо, че на засегнатия съответен пазар са активни както същински производители на оцет, така и дистрибутори/търговски вериги, то не е/не са налице конкурент/ти, чието пазарно поведение може да окаже дисциплиниращ ефект върху политиката на бъдещата нова структура.  

„Веда“ ООД се явява и един от основните производители на оцет и кисели продукти за частни марки на други независими предприятия, които при реализацията на дребно се конкурират с продуктите под собствени марки на „Веда“ и на придобиващото предприятие.

На анализираните пазари съществуват определени икономически бариери за навлизане, като специфично оборудване за производство (ацетатор) на значителна стойност; оборудване за съхранение; инвестиции за бутилиране на оцет/кисел продукт, за дистрибуция и др.

Въз основа на събраната информация Комисията стигна до извода, че планираната сделка увеличава риска за конкуренцията от гледна точка намаляване на броя на конкурентите, които имат действителна възможност да оказват реален конкурентен натиск върху новата група. В тази връзка, планираната концентрация поражда сериозни съмнения, че в резултат от осъществяването й съществено ще се възпрепятства ефективната конкуренция на съответния пазар.

Във връзка с откроените от Комисията опасения, „ВП Брандс Интернешънъл“ АД предложи на основание чл. 80, ал. 4 от ЗЗК промени в условията на концентрацията с цел отстраняване на антиконкурентните ефекти от сделката, а именно:

1. Гарантиране (запазване) на капацитет и предоставянето му на разположение на независими предприятия за производство на оцет и кисели продукти под „частни“ марки;

2. Преустановяване използването на определена търговска марка за производство и продажба на кисели продукти, считано от придобиването.

Комисията извърши пазарен тест на предложените промени, за да оцени дали техния обхват, целесъобразност и ефективност могат да отстранят откроените опасения за конкурентната среда и да запазят условията на ефективната конкуренция на съответния пазар. Резултатът от пазарния тест установи, че първата мярка е насочена към запазване на ефективната конкуренция като цяло, а не към отделни участници на пазара. Мярката ще гарантира достатъчен производствен капацитет за продукти на независими предприятия, които реализират бутилиран оцет под частна марка и се явяват преки конкуренти на обединената група при продажбите на дребно и същевременно е предпоставка тези предприятия да имат възпиращо влияние по отношение на участниците в нотифицираната сделка. Комисията отчита, че е предвиден адекватен механизъм за ежегодно отчитане, което дава възможност за осъществяване на контрол от страна на КЗК за изпълнение на конкретно предложената мярка. По отношение на втората предложена промяна, Комисията счита, че с прилагането й обединената група ще намали пазарното си присъствие на засегнатия съответен пазар и ще се създаде възможност за разрастване и/или навлизане на нови участници на засегнатия пазар.

Предвид изложените по-горе съображения Комисията приема, че предложените от уведомителя промени в условията на нотифицираната сделка са с достатъчен обхват и са подходящи, за да премахнат сериозните съмнения по отношение на възможните антиконкурентни ефекти. В тази връзка Комисията счита, че концентрацията следва да бъде разрешена съгласно измененията, предложени от участниците в концентрацията.

 

           Пълният текст на Решение №941/24.11.2022 г. на КЗК е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК на интернет адрес: http://reg.cpc.bg само на български език.

Водещи новини

Времето