Адвокатурата да бъде част от европейския механизъм за върховенство на правото

Адвокатурата да бъде част от европейския механизъм за върховенство на правото

Адвокатурата да бъде част от Съвета за прилагане на националния координационен механизъм за върховенство на правото (СПНКМВП). Такова решение единодушно приеха днес участниците в заседанието на Съвета, който се проведе в министерството на правосъдието.

„С удоволствие ще изпълня това решение!“, отговори министър Крум Зарков. И допълни, че конституирането на този Съвет като вътрешен механизъм за контрол и наблюдение „един над друг“ има голяма роля за сваляне на наблюдението над България от ЕК.

Активно участие в заседанието имаше зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет Ина Лулчева. По всеобщо мнение тъкмо нейното участие е допринесло до предложението, свързано с ролята на адвокатурата в бъдещата работа на съвета (СПНКМВП).

Основна цел на Европейския механизъм за върховенството на правото/закона е да стимулира междуинституционалното сътрудничество и да насърчава всички институции на ЕС да си взаимодействат в рамките на институционалните им компетентности. Съобразно обичайната си практика ЕК отново прикани националните парламенти и компетентните национални органи да обсъдят задълбочено и с нужната отговорност доклада на комисията.

По време на заседанието, в качеството си на съпредседател, освен министър Зарков, участва и Боян Магдалинчев - представляващ Висшия съдебен съвет (ВСС).

В заседанието участваха още председателят на ВАС Георги Чолаков, Галина Тонева от ВКС, вицепремиерът Иван Демерджиев, зам.-главният прокурор Даниела Машева, главният инспектор в Инспектората към ВСС Теодора Точкова, Антон Славчев от КПКОНПИ, главният секретар на МС Красимир Божанов, представители на министерствата на финансите и на културата. Присъстваха и членове на Гражданския съвет.

Акцент на заседанието бе темата за медийния плурализъм и свободата на словото, както и необходими промени в наказателното и гражданското законодателство. Всички предложения ще бъдат детайлно обсъдени в междуведомствен формат с участието на гражданския сектор, конкретните решения ще се предлагат на Съвета. В парламента вече са и изменения в НК, свързани с обидата и клеветата срещу висши длъжностни лица.

Докладът относно върховенството на закона и подготвителната работа с държавите членки се провеждат ежегодно като част от Механизма и ще служат за основа на дискусиите в ЕС, както и за да се предотврати възникването на проблеми или тяхното задълбочаване. Определянето на предизвикателствата възможно най-скоро и с взаимна подкрепа от страна на Комисията, други държави членки и заинтересовани страни, включително Съвета на Европа и Венецианската комисия, може да помогне на държавите членки да намерят решения за опазване и защита на върховенството на закона.

Източник: МП