Министър Георги Тодоров поздрави Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ по случай неговата 130-та годишнина

Министър Георги Тодоров поздрави Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ по случай неговата 130-та годишнина

„На първо място бих искал да поздравя Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с неговата 130-та годишнина, която неоспоримо е повод за гордост и радост на всички бивши и настоящи преподаватели и студенти. За мен днес е особена привилегия, именно в най-стария юридически факултет в България, да открия публичната лекция, посветена на изкуствения интелект от гледна точка на неговото правно регулиране.“, това заяви министър Тодоров при откриването на публичната лекция, посветена на изкуствения интелект от гледна точка на неговото правно регулиране.


Темата е част от материята на правото на информационното общество или още известно като информационно право. Това е една от дисциплините, които се преподават като задължителни в юридическия факултет вече повече от 10 години. 


Министерство на електронното управление има водеща роля в развитието на  информационното общество и информационните технологии на национално ниво. От тази гледна точка, едно от предизвикателствата е именно навлизането на изкуствения интелект в публичния и частния сектор. „За да могат  гражданите да се възползват от преимуществата на технологиите на изкуствения интелект е необходима правна рамка за гарантиране на сигурността и правата им, която да отчита етичната страна и рисковете, свързани с някои приложения на тези технологии.“, допълни Тодоров.


В европейски мащаб, към настоящия момент са стартирани процедури за разработване на редица задължителни юридически актове, които следва да изминат своя път преди да станат действащо право. Такива са приложенията за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани правила относно изкуствения интелект и за изменение на някои законодателни актове на Съюза; както и за Директива на Европейския парламент и на Съвета за адаптиране на правилата за извъндоговорна гражданска отговорност към изкуствения интелект.


Тодоров допълни още, че държавите членки на Еврейския съюз следва да използват това време за обучение на квалифицирани кадри в областта на информационните технологии и затова пожела успех на в обучението по право на информационното общество на студентите от Юридическия факултет на Софийския университет. 
 

Времето