Всеки седми българин ще бъде включен в мерки, финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програмата за храни и основно материално подпомагане. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на откриващата конференция по проект „Европа в България: Общо бъдеще“, който се реализира от Българската телеграфна агенция. „Европейският социален фонд + инвестира в най-невидимото – знанията и уменията на хората“, припомни Ефремова. Тя уточни, че общият европейски ресурс, който Министерството на труда и социалната политика ще управлява, е над 4 млрд. лв., от които 3,8 млрд. лв. по Програма „Развитие на човешките ресурси“ и над 411 млн. лв. по Програмата за храни и основно материално подпомагане. „Срещу тези средства от нас се изискват много сериозни реформи, основно в областта на пазара на труда и социалното включване“, припомни зам.-министърът.
Пазарът на труда е основен приоритет на Програма „Развитие на човешките ресурси“, по който ще бъдат създадени възможности за квалификация и преквалификация на работещите, подготовка на служителите за професиите на бъдещето и за зеления и дигиталния преход. „Крайната ни цел е да подпомогнем хората да работят по-хубава и по-добре платена работа, да се чувстват удовлетворени на работното си място и да дават своя принос към организацията, в която работят“, сподели Ефремова. По ПРЧР ще бъдат подкрепени и обученията за придобиване или надграждане на дигиталните умения, за да може всеки български гражданин да използва дигиталните технологии в ежедневието си.
Социалното включване на хората с увреждания или хората, които имат временни или постоянни затруднения, също ще бъдат във фокуса на ПРЧР. Част от европейските средства ще бъдат инвестирани в развитие и реформиране на социалната система, за да бъдат осигурени по-качествени, по-достъпни и по-ефективни социални услуги за хората от уязвимите групи. Зам.-министърът определи като най-голямата гордост, но и предизвикателство реализирането на мерки по Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за детето. Основната цел в Плана е до 2030 г. за над 196 000 деца, които живеят в бедност или в риск от социално изключване, да бъде осигурен достъп до интегрирани социално-здравни услуги, предучилищна подготовка, образование, здравословно хранене и адекватно жилищно настаняване. Голяма част от мерките по Европейската гаранция за детето ще бъдат финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“, а друга част – по Програма „Образование“.
Новост в Програма „Развитие на човешките ресурси“ е приоритетът „Насърчаване на младежката заетост“, който е с бюджет от 735 млн. лв. Той ще бъде насочен изцяло към младите хора, които ще получат подкрепа в прехода от образованието към професионалната реализация. „Има много млади хора, които нито учат, нито работят – те са огромен потенциал за нашата икономика. Ще инвестираме ресурси и усилия, за да ги подготвим за трудовата им реализация с обучения по професионална квалификация и различни видове стажове“, подчерта Наталия Ефремова.
Зам.-министърът представи и възможностите за подкрепа на най-бедните и уязвими семейства в България по Програмата за храни и основна материално подпомагане. В следващия програмен период се запазва услугата „Топъл обяд“, а предоставянето на хранителни пакети за най-уязвимите домакинства ще бъде надградено с хигиенни материали. За първи път с европейско финансиране ще бъде осигурен безплатен достъп до Детска кухня за над 10 000 малки деца, а 10 000 новородени от бедни семейства ще бъдат подкрепени с пакети за тяхното отглеждане.
„Нашите послания към хората са - учете по нещо ново всеки ден, квалифицирайте се и подобрявайте уменията си, независимо на каква възраст сте и какъв трудов стаж имате, възползвайте се от възможностите за стажуване, а ако сте човек с увреждане или в невъзможност за самообслужване, потърсете социалните услуги, които сме изградили и продължаваме да изграждаме с европейско финансиране“, обобщи Ефремова.