Изкуственият интелект е технология, която предполага широкомащабно внедряване във всички обществени сфери – публични администрации, болници, комунални и транспортни услуги, както и финансово-контролни сектори, предлагащи продукти и услуги. С автоматизирането на част от процесите ще се създаде възможност за бърз обмен на информация и предоставяне на много повече данни, както и улесняване на администрацията в ежедневната й работа. Това каза заместник-министърът на електронното управление Благовест Кирилов при откриването на конференция „Изкуствен интелект – политики и управление в публичната администрация, организирана от Института по публична администрация.
Той подчерта, че са необходими управленски решения и политическа воля, за да се изгради доверие в изкуствения интелект. „За масовото му приложение в ежедневието е адекватна законодателна рамка. Европейският съюз отделя сериозно внимание на етичността и възможностите за контрол върху изкуствения интелект, но и се разглеждат и вариантите как най-правилно да се възползваме от високите технологии.“, добави той.
Заместник-министър Кирилов акцентира, че изкуственият интелект би следвало да подкрепя човешката автономия и процесите на вземане на решения, особено важно и за публичната администрация. Това изисква той да се ползва като инструмент за съхраняване на едно справедливо общество, като подкрепят и улесняват ежедневните задачи на потребителите и насърчават спазването на основните права и позволяват непрекъснат човешки надзор.