Господин Петър Кирков, национален координатор по киберсигурност за България, взе участие в конференция на тема „Случаят Пегас“. „Разкритията за „Пегас“ показват, че се намираме в една нова и не толкова удобна реалност, в която сложни хакерски инструменти се продават на свободния пазар. "Търсейки принципни решения, ние, от Министерство на електронното управление, се стремим към устойчиви практики за адресиране на подобни казуси, работейки на ниво политики и регулации в областта на киберсигурността. Нашето виждане е, че подобни хакерски инструменти са поредната киберзаплаха към гражданите на Република България."
„Само, чрез регулации ние можем да постигнем защита, защото всеки отговаря за собствената си киберсигурност в настоящата комплексна среда. Една от регулациите, които очакваме да бъде приета в идните дни е директивата за мрежова и информационна сигурност NIS2“, добави г-н Кирков. „Пегас“ е само един инструмент и ние работим използването на подобни софтуери да бъде затруднено, за да не могат да се прилагат извън рамките на правоохранителните и правораздавателни организации.“
Европа е водеща във въвеждането на политики за регулация по отношение на киберсигурност, защита на данни, а в момента работи и по регулация на продуктите с цифров елемент, където е необходимо ясно да се установи отговорността на производителите на продуктите за уязвимостите, които се откриват. Тези уязвимости вървят ръка за ръка с дигитализирането на обществото ни с все по-сложни уреди и системи, чрез които, всъщност, подобряваме живота си. С тези основни акценти г-н Кирков обобщи нашето място в бързоразвиващия се технологичен свят.