Омбудсманът: В момента системата не пази жертвите от домашно насилие

Омбудсманът: В момента системата не пази жертвите от домашно насилие
„Днес е Международният ден на ООН за борба срещу насилието над жени. През 2019 г. аз бях първият омбудсман в света, изслушан в Комитета за премахване на всички форми на дискриминацията срещу жените в Женева. Говорих по темата за домашното насилие в България. Изброих 10 препоръки за промени в нашето законодателство. Тези препоръки се върнаха към България като официално становище с настояване от Комитета за промени в нашето законодателство и практиките на институциите, но абсолютно нищо не последва.“ Това заяви омбудсманът Диана Ковачева на кръглата маса: „Активни срещу насилието над жени. Любовта не боли! Говори! Помогни!“, организирана от Фондация „Асоциация Анимус“ по повод 25 ноември.

25 ноември 2022 г.

„Днес е Международният ден на ООН за борба срещу насилието над жени. През 2019 г. аз бях първият омбудсман в света, изслушан в Комитета за премахване на всички форми на дискриминацията срещу жените в Женева. Говорих по темата за домашното насилие в България. Изброих 10 препоръки за промени в нашето законодателство. Тези препоръки се върнаха към България като официално становище с настояване от Комитета за промени в нашето законодателство и практиките на институциите, но абсолютно нищо не последва.“ Това заяви омбудсманът Диана Ковачева на кръглата маса: „Активни срещу насилието над жени. Любовта не боли! Говори! Помогни!“, организирана от Фондация „Асоциация Анимус“ по повод 25 ноември.

Подчерта, че за три години близо 60 жени са били убити и това е „официалната“ статистиката от медиите, а има много жертви на насилие, които не са обхванати от тази статистика. По думите й, немалък процент от хората, жертви на насилие, са мъже, хора с увреждания, възрастни родители, хора които са абсолютно безпомощни и техният глас не се чува.

 „Но ние знаем, че те са там и това е вината на цялото ни общество“, категорична бе Диана Ковачева.

Тя изтъкна, че днес е искала да започне изказването си с добрата новината, че има входиран в Народното събрание законопроект за домашното насилие, внесен от депутати, защото официалният законопроект на Министерството на правосъдието се придвижва с отрицателното становище на Министерство на финансите. 

„Аз не съм сигурна, че дори да има време този парламент ще намери куража да приеме този закон. Много се надявам. Този закон е абсолютният минимум за защита на хора – жени, деца, мъже, които са жертва на домашно насилие“, допълни общественият защитник. Тя за пореден път постави темата за системния характер на насилието, при който жертвата трябва да подаде три последователни сигнала на горещата линия, за да бъде третирано едно деяние и посегателство като престъпление.

На събитието от първо лице четири млади жени имаха смелостта да разкажат своите покъртителни истории на домашно насилие и помолиха всички в залата за помощ. Жертвите поискаха закон с ясна дефиниция, официална статистика, проучване на проблема, незабавна защита, тежки и справедливи наказания за насилника, повече кризисни центрове в цялата страна, социална, психологическа и здравна  подкрепа, обучителни курсове, информационни програми и превенция.  

„Няма как да не обърна внимание на безсилието на системата, да предпази хората от насилие. Няма как да не обърна внимание на думите, че тези жени се борят с институциите, за да получат подкрепа, а системната се огъва и не е достатъчно просто да има закон, макар, че това е първата стъпка, този закон, ако бъде приет, заедно с необходимите промени в Наказателния кодекс, трябва да доведе и до институционална промяна в практиките на институциите. Защото, когато чукаш на врата на полицията, да не чукаш на затворена врата, да не срещаш погледи на неразбиране и безразличие“, подчерта омбудсманът.

На събитието присъства и Сергей Станишев като член на Европейския парламент. Той съобщи, че се очаква обща директива на ЕП по проблема и отбеляза, че  България към момента дори няма Координационен орган за превенция.

 

 

Водещи новини

Времето