МЕУ представи поведението за реакция при инциденти с компютърната сигурност

МЕУ представи поведението за реакция при инциденти с компютърната сигурност

Министерството на електронното управление организира семинар за секторните екипи за реагиране при инциденти с компютърната сигурност (CSIRT). Той се проведе днес в рамките на проект „Изграждане на капацитет и подобряване на услугите на CERT Bulgaria (CBSEC-BG)“. Целта е повишаване капацитета на CERT България както чрез осигуряване на необходимия технически инструментариум, така и чрез повишаване квалификацията, знанията и уменията на екипа да отговаря на предизвикателствата в сферата на киберсигурността.


Презентации по темата за реакция при инциденти с компютърната сигурност изнесоха Петър Кирков, директор на дирекция "Мрежова и информационна сигурност", Красимир Алеков, експерт в дирекция "Киберсигурност" и Владимир Лилов, експерт в дирекция "Мрежова и информационна сигурност").


При успешната му реализация ще се изпълнят изискванията на Директива 2016/1148 на Европейския парламент и на Съвета, свързани с мерките за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в Съюза и на Закона за киберсигурност на Р България.
Основните дейности в рамките на проекта са:

  •   Изграждане на център за национални и международни учения в областта на киберсигурността;
  •   Изграждане на лаборатория за анализ на зловреден софтуер;
  •   Изграждане на forensic лаборатория;
  •   Изграждане на Национална мрежа на екипите за реагиране при инциденти в компютърната сигурност за споделяне на информация за рискове, заплахи и уязвимости, свързани с киберсигурността;
  •   Присъединяване към основната платформа за услуги на мрежата на европейските екипи за реагиране при инциденти в компютърната сигурност (MeliCERTes Core Services Platform) за международно сътрудничество в областта на киберсигурността;
  •   Разработване на система за мониторинг и съхранение на материали, свързани с мрежовата и информационна сигурност.


***
Бенефициент по проекта е Министерство на електронното управление. Стойност му възлиза на 1 298 495 евро, от които 973 872 евро от Европейската комисия и 324 623 евро национално съфинансиране. Срокът за изпълнение е 24 месеца. Реализира се с финансовата подкрепа на Innovation and Networks Executive Agency като официален представител на Европейската комисия по програма Connecting Europe Facility 2014-2020, Telecommunications Sector.
 

Времето