14 ноември 2022 г.
„Ценностите, които на практика представя днешната инициатива „Вдъхновяващи постижения за разнообразие, равнопоставеност и приобщаване“, всъщност не са нови ценности. Темата за равнопоставеността се появява още със списъка на основните права с Всеобщата декларация за правата на човека през 1948 г., ООН в своя устав говори за равнопоставеност, Европейският съюз, Съветът на Европа, а и днес в представянето изследване видяхме, че като че ли възприятието за жените, които са успели някак изостава.“ Това каза омбудсманът при раздаването на първите съвместни награди на Съвета на жените в бизнеса в България и Европейската инвестиционна банка.
Проф. Ковачева бе част от журито оценявало 45 инициативи, които се бориха за отличие в пет категории. В журито участваха още Лидия Шулева, журналистите Георги Тошев и Венцислав Савов, както и писателят Георги Бърдаров.
„Много ми беше трудно като член на журито да взема решение кои са най-заслужилите, кои трябва да бъдат отличени – всеки заслужава награда за усилията, които е положил. За мен наистина е радост, че мога да връча една награда, с която всеки от представените днес заслужава да бъде отличен, затова си струва тази инициатива да продължи“, категорична бе Диана Ковачева.
Омбудсманът отличи L’Oréal България в категория вдъхновяваща инициатива за овластяване на следващото поколение жени таланти за стипендиантската програма „За жените в науката“, която подкрепя жени – млади учени, в тяхната научна и изследователска дейност.
Другите победители бяха компаниите Аксенчър България и VMware България в категория вдъхновяваща инициатива за разнообразие, равнопоставеност и приобщаване на работното място. УниКредит Булбанк в категория вдъхновяваща инициатива на работодател в подкрепа на работещите родители, на семейството и децата. Интерланг и Фонадация живот със синдром на Даун за вдъхновяваща инициатива за преодоляване на стереотипните нагласи и приобщаване на малцинствените групи и хора с увреждания съответно в стопански и в нестопанския сектор и Престиж за компанията шампион в представяне на жени на ръководни и лидерски позиции.
В изказването си омбудсманът се обърна към вицепремиера и служебен министър Лазар Лазаров, който присъстваше на награждаването и подчерта, че от получените жалби - инициативата с квотите за хората с увреждания не работи добре, защото не малко работодатели предпочитат да заплатят глоба, за да не запълнят тези квоти.
„Давам си сметка, че е трудно, давам си сметка, че трябва да вложиш повече от пари и енергия, трябва да вложиш и сърце, за да отвориш бизнеса си за хора с увреждания, но наистина си струва“, каза омбудсмана и допълни, че обществото и държавата е в дълг към хората с увреждания.
Голямата награда на организаторите – Отличителен знак на СЖББ беше присъден на Асарел Медет за програмата „Заедно с теб“. Инициативата подкряпя със стипендия деца от I до XII деца, на които единият родител, работещ в компанията, е починал. А подкрепата може да продължи и по време на висшето образование, когато младежите изберат приложима в дружеството специалност. За изминалите 23 години са подпомогнати общо 135 стипендианти – ученици или студенти, като 37 от тях по-късно са започнали работа в компанията.
Съветът на жените в бизнес в България връчи и няколко специални награди - А1, МБАЛ Св. Панатлеймон и УМБАЛ Медика бяха специално отличени за приноса им в подкрепа на работещите родители с проектите за безплатни детски градини и занимателни центрова за всички техни служители, а стартиращата организация Momsanity получи Специална грамота от СЖББ за вдъхновяваща инициатива в развитие за мисията да помагат на майки, които минават през труден следродилен период.
На официалната церемония председателят на Управителния съвет на СЖББ и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Цветанка Минчева представи резултатите от Националното представително проучване за равнопоставеност, многообразие и приобщаване, проведено от социологическа агенция „Тренд“.
Според резултатите от него 49% от участниците смятат, че мъжете и жените в България не са равнопоставени в професионално отношение, 46% усещат разлика в заплащането между жените и мъжете на сродни позиции, 39% отговарят, че няма достатъчно жени предприемачи в България, 66% виждат необходимостта жените в България да бъдат насърчавани да създават собствен бизнес, 69% вярват, че фирмите у нас трябва да имат програми, подкрепящи равнопоставеността, 73% са убедени, че нужни програми с насоченост към млади момичета, които да ги насърчават в кариерното развитие или да бъдат предприемачи и 69% са категорични, че в България са нужни програми към приобщаване на хора с различия.