Днес, 9 ноември, се проведе първо учредително заседание на Инициативния комитет за създаване на Световен център за култура и изкуство на остров „Св. св. Кирик и Юлита“. Домакин на учредителното заседание, водено от министъра на културата проф. Велислав Минеков, бе Националният археологически институт с музей при Българска академия на науките. Участниците и гостите бяха приветствани от вицепрезидента на Република България г-жа Илияна Йотова, която също е член на Инициативния комитет. Изказвания направиха още проф. д.н. Мария Нейкова, областен управител на Областна администрация – Бургас, г-н Тихомир Янакиев, кмет на Община Созопол, а презентация на Концепцията за опазване и устойчиво развитие на остров „Св. св. Кирик и Юлита” изнесе проф. д.а.н. арх. Тодор Кръстев, основен участник в разработването на концепцията.
По време на изказването си министър Минеков изложи на кратко историята, свързана с изработването на Концепцията за острова, както и припомни за редица срещи, които провежда още от 2021 г. за нейното осъществяване, търсейки подкрепа от ОАЕ, от Френската република и ЮНЕСКО. И с ОАЕ, и с Френската република предстои да оформим сътрудничеството си за острова с меморандуми. Сред гостите на събитието днес бе г-жа Ирина Петреску - аташе по културното сътрудничество с Франция. Министър Минеков бе категоричен, че няма да се откаже от реализирането на този ценен за опазването на културното наследство и развитието на културния туризъм и творческите индустрии на страната ни проект и призова участниците в Инициативния комитет да провеждат срещи поне два пъти годишно, като предложи следващата да се състои на самия остров. Министърът на културата изказа специални благодарности към вицепрезидента Йотова за подкрепата й за важната кауза.
В своето приветствие към участниците и гостите на събитието вицепрезидентът Йотова сравни мъченичеството на светците Кирик и Юлита с нелеката съдба на острова през годините и подчерта, че ако ние пренебрегваме историята си като българи, не сме достойни да живеем по тези уникални места, а остров „Св. св. Кирик и Юлита” не е единствен подобен случай. Затова и предложи освен големите срещи на Инициативния комитет, да има и такива в по-малки формати, за да може работата да се придвижва. Оцени изминалата година като изгубено време за българската археология като цяло. Имаме необходимост от такова място като „Св. св. Кирик и Юлита” за поклонение на българските туристи, категорична бе вицепрезидентът Йотова, която допълни, че страната има тежък проблем с образа си в чужбина, а това я насърчава да работи и за реализирането на идеята си за създаване на Български културен институт. Посочи, че знае за трудностите, които и Община Созопол, и Областната управа на Бургас срещат постоянно по пътя към осъществяването на проекта за острова край Созопол и посочи, че очаква държавата да окаже необходимата подкрепа.
В дискусиите за възраждането на острова като световен културен център се включиха още доц. д-р Христо Попов, директор на Национален археологически институт с музей – БАН, проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – бивш директор на Националния институт за недвижимото културно наследство и настоящ преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия, проф. Христо Пимпирев, български учен и полярен изследовател, професор по геология в СУ „Св. Климент Охридски“. Всички те се обединиха около тезата, че остров „Св. св. Кирик и Юлита” трябва да бъде проучен, запазен и развит, защото неговото развитие ще донесе изключителна добавена стойност за Созопол и Черноморския регион, работейки за положителния образ на страната ни пред света.
Зам.-министърът на културата доц. д-р Пламен Славов представи членовете на Инициативния комитет: председател: проф. Велислав Минеков, министър на културата, и членове: г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България; проф. д.а.н. арх. Тодор Кръстев, основен участник в разработването на концепцията; проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – б. директор на Националния институт за недвижимото културно наследство и настоящ преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия; проф. д.н. Мария Нейкова, областен управител на Областна администрация – Бургас; г-н Тихомир Янакиев, кмет на Община Созопол; г-жа Радост Георгиева, главен архитект на Община Созопол; г-н Йосиф Спиридонов, почетен консул на Южна Корея в Бургас; проф. Коста Костов; г-н Людмил Лалов, енергиен експерт; арх. Георги Бакалов, б. председател на Съюза на архитектите в България; д-р Найден Прахов, директор на „Център за подводна археология“, към МК; доц. д-р Христо Попов, директор на Национален археологически институт с музей – БАН; Бисера Йосифова, изкуствовед, б. зам.-директор на Националната художествена галерия, б. зам.-министър на културата; Борис Хаджийски, директор на Регионален исторически музей – Пазарджик, председател на Сдружение „Български музеи“; проф. Христо Пимпирев, български учен и полярен изследовател, професор по геология в СУ „Св. Климент Охридски“; Петър Кънев, народен представител от Бургаски избирателен район. Съгласие да участва в Инициативния комитет е изразил и Негово Преосвещенство Величкият епископ Сионий, игумен на Бачковската ставропигиална св. обител „Успение Богородично“.
На учредителното заседание присъстваха още директори на дирекции и служители в Министерството на културата и в Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките, aрх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимото културно наследство.