На конференция за работата на музеите с детска публика екип от Национален музей „Васил Левски“ представи образователната програма на Музея – „Аз уча в Музей „Васил Левски“. Организиран от Националния музей на килимите в Азербайджан, форумът събра в Баку музейни специалисти от много държави - Германия, Холандия, Русия, Сърбия, Латвия, Узбекистан, Чехия, Таджикистан и други. Загрижеността за настоящата и бъдеща работа с децата и учениците като важна част от музейната дейност, от която в немалка степен зависи и перспективата на музеите, е актуална за всички институции, които бяха представени на конференцията. Исторически, археологически, етнографски, художествени и литературни музеи предложиха на вниманието на участниците своите практики за работа с малки и по-големи деца и ученици - от дългогодишни и традиционни до най-иновативни.
Директорът на музея Дора Чаушева и Пламена Москова – екскурзовод, представиха програмата за децата от първи до четвърти клас „Аз уча в Музей „Васил Левски“, която специалистите осъществяват вече седма година. Като възможност да се запознаят повече с музея и личността на Левски всички участници получиха изданието на културния институт на чужди езици „Васил Левски - Апостола на свободата“.
Павлина Дамянова - уредник в ЕМО "ЕТЪР" презентира работата и възможностите на музея на открито да привлича все повече деца и ученици чрез различни занимания, свързани с много от традиционните ни занаяти.
Всеобщо сред музейните специалисти е мнението, че в съвременната информационна среда музейните институции непрекъснато трябва да обновяват и разнообразяват своята работа с детска публика, за да бъдат интересни за нея. Предложените презентации показват, че някои от музеите продължават дейността си повече чрез традиционни методи, но има и музеи, които създават много иновативни практики, свързани с нови технологии, създадени съвместно и със специалисти от други направления като психолози, логопеди, такива по брайлова грамотност и др. Широкият обмен на информация, опит и практики между колеги е един от пътищата това да се случва успешно. Чрез своите презентации, предложените практически занятия на живо, модно дефиле, куклен театър и други форми Националният музей на килимите в Баку показа, че успешно съчетава традиционното и иновативното.