Над 740 000 души ще бъдат подкрепени чрез различни мерки за обучения, кариерно развитие, както и възможности за водене на по-качествен живот по Програмата за развитие на човешките ресурси (2021-2027 г.). Бюджетът й възлиза на над 3,8 млрд. лв., като се очаква чрез различни процедури да достигне до всеки 7-ми българин. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на пресконференция, на която представители на правителството обявиха напредъка на служебния кабинет при осигуряването на средства от европейските фондове.
Ефремова посочи, че над 2,3 млрд. лв. ще бъдат насочени към мерки за развитието на пазара на труда чрез обучения, подпомагане на дигиталния преход на икономиката, създаване на нови работни места, подкрепа на младежи за плавен преход от образование към заетост и помощ за развитието на предприемачите. По думите й други над 1,3 млрд. лв. са отделени за насърчаване на по-доброто социално включване на хората, подобряването на системата на социалните услуги, изпълнението на мерки по детската гаранция, развитие на достъпа до социални и здравни услуги.
Заместник-министърът обясни, че вече има одобрени 14 операции с конкретни мерки, които са на стойност над 1,4 млрд. лв., от които 4 са вече стартирали. Една от тях е програма „Започвам работа“, с компонента й за Активиране, която ще се изпълнява от Агенцията по заетостта и е насочена към неактивните хора на пазара на труда. Друга програма, по която общините вече кандидатстват, е „Грижа в дома“. Тя предвижда осигуряването на здравни и социални услуги в дома на хората. Сред останалите процедури са вече познатата „Родители в заетост“ , която има цел да подкрепи родителите на малки деца, които не са приети в държавно или общинско детско заведение.
Отворена е и процедура за подкрепа на общинския капацитет за реализиране на реформираното социално законодателство и правилното му прилагане. В началото на ноември се планира стартиране на Европейската гаранция за детето чрез процедурата „Бъдеще за децата“. Тя е насочена към общините и доставчици на социални услуги за мерки, свързани с превенция на изоставянето, намаляване на детската бедност и повишаването на качеството на живот на децата.
Заместник-министър Наталия Ефремова постави акцент върху удвоените средства по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., която има бюджет в размер на 411,7 млн. лв. По нея се очаква чрез подпомагане с 350 000 пакети с храни и с хигиенни материали да се помогне на близо половин милион души. Продължава изпълнението на операцията „Топъл обяд“, чийто бюджет до 2025година ще достигне 127 млн. лв. Подпомагане се очаква и за над 10 000 новородени деца в бедни семейства с пакети за първа необходимост. Друга мярка с ще предостави помощ за повече от 10 000 деца от 10 месеца до 3 години под формата на ваучери за детска здравословна кухня. 7 млн.лв ще се заделят за да обхванат с ваучери за детска кухня първите 5 000 деца до средата на програмния период.
Заместник-министър Ефремова припомни, че Програмата за развитие на човешките ресурси и Програмата за храни и основно материално подпомагане се съфинансират от Европейския социален фонд + . По линия на Плана за възстановяване и устойчивост министерството отговаря за реформи и инвестиции на стойност над 1,2 млрд. лв. Така общият ресурс по всички програми за пет години ще възлиза на над 5,4 млрд. лв.