С ИНВЕСТИЦИИ ЗА НАД 9 МЛН. ЛВ „ВиК“, ГР. ХАСКОВО ПЛАНИРА НАМАЛЯВАНЕ НА ЗАГУБИТЕ И ПОСТИГАНЕ НА ДОБРО КАЧЕСТВО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ

С ИНВЕСТИЦИИ ЗА НАД 9 МЛН. ЛВ „ВиК“, ГР. ХАСКОВО ПЛАНИРА  НАМАЛЯВАНЕ НА ЗАГУБИТЕ И ПОСТИГАНЕ НА ДОБРО КАЧЕСТВО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ

Две фотоелектрически централи ще бъдат пуснати в експлоатация през 2024-2025 г. с цел намаляване на разходите за електрическа енергия

През новия регулаторен период 2022-2026 г. „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково планира значителни инвестиции с цел  намаляване на загубите и постигане на добро качество на питейните води. С изготвения бизнес план дружеството си поставя за цел да повиши качеството на ВиК услугите и да постигне по-висока степен на удовлетвореност на потребителите.

В бизнес планa на ВиК оператора се предлага комплексната цена на услугите /доставяне на вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води/ за 2022 г. да се увеличи от 3,524 лв./м3 с ДДС до 4,758 лв./м3 с ДДС. Предлаганата цена   е под нивото на социална поносимост за областта - 4,97 лв./м3 с ДДС. За да постигне подобряване на качеството на ВиК услугите дружеството трябва през периода 2022-2026 г. да акумулира съответните приходи, които да гарантират, че целите ще бъдат постигнати.

Една от основните причини за повишението на цените са значително увеличените през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги, сред които са драстично увеличените разходи за доставка на електроенергия от свободен пазар, спрямо базовата 2020 г. Друг фактор е ежегодният ръст на работните заплати на заетите във ВиК оператора с 14,83%, заложен в подписаното споразумение между НБС „Водоснабдител“ – КНСБ, Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и „Български ВиК холдинг“ ЕАД.

Приоритетите в новия бизнес план на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково за предстоящия 5-годишен регулаторен период бяха представени на открито заседание и обществено обсъждане в КЕВР. В съответствие с изискванията на закона до средата на 2021 г. операторът депозира заявленията си за бизнес план и цени, след като в тях бяха извършени корекции   в резултат на препоръките от КЕВР. Първоначалните и финалните коригирани заявления са публикувани своевременно на интернет страницата на Комисията.

През регулаторния период „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково ще реализира инвестиционна програма в общ размер 9,089 млн. лв., от които 7,056 млн. лв. в публични ВиК системи и съоръжения. Предвидените инвестиции са значително по-големи от заложените по договора с Асоциация по ВиК – Хасково в размер на 5,830 млн. лв.  ВиК операторът не е бенефициент по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, въпреки, че обособената територия вече е изцяло окрупнена и включва всички общини в обл. Хасково. Това стана след като през 2019 г. към нея бяха присъединени общините Тополовград и Стамболово, а през 2022 г. – и община Димитровград.

Сред приоритетите в бизнес плана на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Смолян е запазване на качеството на питейните води. Дружеството прогнозира нива на съответствие от 99,01 % за големите зони на водоснабдяване и 98 % - за малките зони. По отношение на качеството на отпадъчните води предвижданото съответствие в края на периода е 97,96 %.

ВиК операторът планира да реализира конкретни мерки, с които през следващите години да намали нивата на общи загуби на вода в реално изражение – от 7,98 м3/км/д до ниво от 6,35 м3/км/д. По този начин дружеството допълнително ще подобри устойчивото водоснабдяване на потребителите и ще реализира икономически ползи.

Прогнозите в бизнес плана показват, че през 2022 г. дружеството ще увеличи потребената електроенергия с 13,7%, в сравнение с 2020 г. Причината за това е присъединяването на община Димитровград към обслужваната територия на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково. Допълнителен фактор за това е и въвеждането в експлоатация на ПСОВ – Синапово, което през тази година ще доведе до увеличение с 48,6% на потреблението на електрическа енергия за услугата пречистване на отпадъчни води, спрямо отчета за 2020 г.

Независимо от това дружеството планира до 2026 г. разходът на електрическа енергия за пречистване на отпадъчни води да намалее с 3,6%, в сравнение с 2022 г.  По отношение на услугата доставяне на вода разчетите показват, че до края на регулаторния период - 2026 г. изразходваната от дружеството електроенергия трябва да намалее с 20,1 %.,  в сравнение с 2022 г.

С цел намаляване на разходите за електрическа енергия „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково планира производство на електроенергия за собствени нужди. Бизнес планът на дружеството предвижда през 2024-2025 г. да бъдат изградени и пуснати в експлоатация две Фотоелектрически централи - при ПС – Ябълково, с мощност 632 kWp, и при ПСОВ – Хасково, с мощност 470 kWp. Това ще позволи произведената електрическа енергия да покрива консумацията на двете съоръжения.

На проведеното на 20.09.2022 г. общо събрание на Асоциация ВиК – Хасково не е взето решение за съгласуване на актуализирания бизнес план на дружеството. За него са гласували 42,33% от участниците, а против са били 57,67 %. По този начин не е достигнато необходимото мнозинство за съгласуване на бизнес плана, каквито са изискванията по чл. 198в, ал. 9 от Закона за водите. В такива случаи, когато планът и предлаганите цени не са съгласувани и не са върнати с указания за изменение, съгласно нормативната уредба  Комисията може да започне административното производство по тяхното разглеждане.

 Комисията покани за участие в днешното обществено обсъждане всички заинтересовани страни, включително и представители на общините в област Хасково. От поканените участваха представители на Омбудсмана,  браншовия синдикат към КНСБ, Българската асоциация по водите и Гражданска платформа „Изправи се БГ“. Въпреки възможносттта за дистанционно участие представители на АВиК-Хасково и общините в област Хасково не се включиха в   обсъждането. Не се отзоваха и представители на принципала на търговското дружество – МРРБ и/или „Български ВиК Холдинг“ ЕАД. В резултат на това без отговор останаха поставените въпроси за дейността на асоциациите по ВиК.

 Становището на Омбудсмана е, че предлаганите цени не са обосновани, предвид неизпълнение на част от показателите за качество. От Гражданска платформа „Изправи се БГ“ призоваха бизнес планът и цените да не бъдат приемани, тъй не са съгласувани от Асоциацията ВиК – Хасково. Според тях в цените не са отчетени получените от дружеството компенсации за високите цени на електрическата енергия.

От браншовия синдикат „Водоснабдител“-КНСБ  изразиха категорично становище в подкрепа на приемането на бизнес плана и на предложените цени. Според синдиката одобреното от КЕВР увеличение на заплатите с 15 на сто е добра стъпка за преодоляване на сериозните проблеми с привличането на специалисти. Като крайно належаща бе отчетена нуждата от промяна на нормативната уредба, с което да се засили ролята на държавата за устойчиво развитие на водния сектор. От Българската асоциация по водите  подкрепиха предложения бизнес план и цени на ВиК Хасково и изтъкнаха  необходимостта от подобряване качеството на водите в областта. Според асоциацията без усилия на национално ниво дружеството не може самостоятелно да реши този тежък проблем.

В отговор на направени коментари управителят на ВиК Хасково заяви, че дружеството оперира в много трудни условия. Поради географските условия 100% от питейната вода се добива по помпажен способ - чрез 150 помпени станции и над 400 кладенци. Поради това дружеството изразходва огромни количества електроенергия, които се закупуват на свободен пазар. При заложена цена в досегашния бизнес план от 114 лв./МВч в момента тя вече е 380 лв./МВч. В резултат е драстично увеличен разходът за електроенергия, като само за м. август т.г. той е 1,8 млн.лв, при 700 хил. лв. за същия месец на миналата година. Сред другите належащи проблеми са рязко увеличените цени на материалите и ниските възнаграждения. Дружеството е едно от малкото в страната без изграден воден цикъл, но това не може да бъде реализирано със собствени средства, а е необходимо финансиране по европейски програми. По тази причина през следващата година ВиК Хасково ще кандидатства за реализация на проекти по ОП „Околна среда“, заяви управителят на ВиК дружеството.

От гледна точка на Комисията същественият въпрос е, че на проведеното общо събрание АВиК Хасково не е взела никакво решение по бизнес плана на дружеството – или за съгласуване или за връщането му за доработка, коментира ръководителят на работната група на регулатора д-р Ивайло Касчиев, директор на дирекция „ВиК услуги в КЕВР. Той поясни, че Комисията няма правомощия относно дейността и компетенциите на асоциациите по ВиК и Правилникът за тяхната дейност не урежда последващи действия след проведено заседание на Общото събрание, на което не е постигнато мнозинство за вземане на решение. За подобни случаи нормативната уредба на Комисията предвижда при липса на прието решение на АВиК регулаторът да може да продължи административното производство.  Потвърдено беше, че проблемите в сектора са сериозни, но дял за това имат и ръководствата на дружествата, които не проявяват никаква инициатива и не използват възможностите за кандидатстване по програми за енергийна ефективност, конкурентноспособност и по други финансови механизми. От името на КЕВР той насърчи добрите примери за реализация на проекти за собствено производство на електроенергия, чрез изграждане на фотоволтаични паркове. По искане на регулатора ВиК Хасково също е предвидил в своя бизнес план изграждането на две такива инсталации, тъй като дружеството е голям консуматор на електроенергия и така ще може да оптимизира разходите си, посочи д-р Касчиев. По отношение на проблемите с качеството на питейната вода в областта той коментира, че те не могат да бъдат решени само от водното дружество, а е необходимо да се планират регионални проекти. Пример за такъв проект е осигуряване на водоснабдяването от язовир „Въча“ за областите Пловдив и Хасково, което трайно би решило проблемите с водоснабдяването. Същевременно подобни проекти могат да бъдат реализирани от държавата, но не и самостоятелно от отделните ВиК дружества.

В 14-дневен срок участниците в обсъждането могат да внесат писмени становища по обсъжданите въпроси.

Комисията ще приеме окончателно решение за бизнес плана и предложените цени на  „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Хасково  на заседание на 27.10.2022 г.

Откритото заседание и общественото обсъждане бяха излъчени онлайн на интернет страницата на КЕВР. Видео от заседанието е достъпно на този линк.

1.jpg
2.jpg