Стартира общественото обсъждане на проект на Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности

Стартира общественото обсъждане на проект на Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проект на Закон за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности. Реформата е част от Националния План за възстановяване и устойчивост, по който очакваме финансиране от Европейската комисия.

Проектът запазва и надгражда принципни положения от антикорупционния закон, внесен в 47-о Народно събрание. Така новата антикорупционна комисия ще има разследващи функции и ще може да обжалва пред съд отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство по изпратени от нея преписки.

Предлага се новата комисия да се занимава единствено с превенцията и противодействието на корупцията при висшия ешелон от централната и местна власт. Установяването на конфликта на интереси при висшите длъжности и отнемането на незаконно придобито имущество остават в прерогативите на друга комисия, по действащия закон за КПКОНПИ, който също претърпява промени.

„Борбата с корупцията по висшите етажи на властта в България не дава нужните резултати. Такава е общосподелената констатация както на обществото, така и на международните наблюдатели. Една от главните причини за това са неубедителните разследвания на това сложно явление, включително произтичащи и от трудности при доказването на корупционни престъпления, както и съществуващите възможности за нерегламентирана намеса в работата на разследващите органи“, се казва в мотивите към законопроекта. 

Превенция и разследване

Две ще са основните направления на работа на новата структура – превенция (чрез събиране и анализ на информация и предлагане на реки) и разкриване и разследване на корупционни престъпления.

Изрично се изброяват престъпленията, по които ще се работи, сред тях: длъжностно присвояване, умишлена безстопанственост, сключване на неизгодна сделка, престъпления по служба, подкуп, търговия с влияние, както и такива, свързани с тях като изпиране на пари.

„Основни последици на тези престъпления са вредата за обществения интерес, и най-вече разрушаването на доверието в държавните институции“, се сочи в мотивите.

„Контингентът“ на комисията 

Работата на Комисията ще е насочена към висшия ешелон: народните представители, членовете на правителството, членовете на Висшия съдебен съвет, главният инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС, членовете на различни регулаторни органи, ръководните лица на различни държавни агенции и комисии, на изпълнителни агенции, на агенция „Митници“, на НАП, областните управители, кметовете на общини. 

Съставът на комисията

Комисията ще е петчленна, със състав: двама, избирани от НС; един, назначаван от президента и по един, избиран от общите събрания на двете върховни съдилища – съответно ВКС и ВАС.

Председателят ще е на ротационен принцип с мандат от по една година, всеки член ще е председател. Общият мандат на Комисията е 5 г., без право на повторен.

Членовете на Комисията трябва да имат най-малко 10 г. юридически стаж

Решенията се вземат с мнозинство от повече от половината от членовете, несъгласните имат право на особено мнение, което се мотивира

Разследващите инспектори

Служителите на новата комисия ще имат оперативно-издирвателни и разследващи функции, отделени в различни дирекции. С оперативно-издирвателната дейност ще се занимават служителите от досегашната КПКОНПИ, натоварени с такива функции.

С разследването ще бъдат натоварени разследващи инспектори. Изискването към тях е да са магистри по „право“ и да имат поне 10 г. юридически стаж.

Те ще извършват разследване в случаите, при условията и по реда на НПК, ще вземат решенията си по вътрешно убеждение, а горестоящите ръководители нямат право да им дават указания по разследванията за съставянето на писменото им мнение или по какъвто и да е друг начин да се месят в тях. 

 

Водещи новини

Времето