Задължителна медиация по някои граждански и търговски дела предвиждат изменения в Закона за медиацията

Задължителна медиация по някои граждански и търговски дела предвиждат изменения в Закона за медиацията

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за медиацията. С него от 1 януари 2024 г. се въвежда задължителна медиация по някои видове граждански и търговски дела, подсъдни на районните и окръжните/апелативните съдилища. Дава се също възможност съдът, по негова преценка, да разпореди провеждането на задължителна медиация и по други висящи спорове. 

Целта е да се повиши ефективността в сферата на гражданското и търговското правораздаване и да се намали натовареността на съдилищата, се сочи в мотивите към законопроекта.

С преходни разпоредби се предлагат и изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), както и в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Новите правила ще важат за делата, образувани след 1 януари 2024 г.

 

Новата „съдебна медиация“

 

Тя ще е приложима по споровете, по които вече са в съда и ще се провежда в съдебен център по медиация към окръжните съдилища.

Когато медиацията е задължителна по закон, задължението на страните ще се свежда до добросъвестно участие в процедурата - с продължителност между един и три часа. Задължителното провеждане на медиация не задължава страните да постигнат споразумение. Единствено от тяхната воля ще зависи и дали ще имат споразумение в рамките на задължителната част от процедурата, дали ще изберат да продължат опитите или медиацията ще бъде прекратена. 

Към всички окръжни съдилища ще се създадат съдебни центрове по медиация, които ще имат регистър на медиаторите, преминали допълнителен подбор и специализирано обучение. С решение на ВСС такива центрове могат да се създават и към някои районни съдилища. 

Медиаторът по конкретната процедура ще се посочва служебно от съдебния център. Но при съгласие помежду им страните могат да посочат и конкретно лице, стига да е вписано в регистрите на съдебните центрове. 

При постигане на споразумение с него могат да се уредят и въпроси извън конкретното дело и то ще се одобрява от съда. При желание на страните споразумението помежду им може да бъде одобрено и като съдебна спогодба, която може да обхваща и предмета на няколко различни съдебни дела. 

По кои дела ще се провежда

Предлага се уреждане на две категории съдебна медиация.

С промени в ГПК се въвежда правилото, че съдът задължава страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен иск или е отправено искане за: развод; спорове за упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, неговата издръжка, личните отношения с детето;изменение на мерките, свързани с упражняването на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и издръжката му; разрешаване на разногласия по упражняването на родителските права и задължения; определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото; родителски спорове за пътуване на детето в чужбина; разпределяне на ползването на съсобствена вещ по Закона за собствеността; парични вземания, произтичащи от съсобственост; делба по Закона за собствеността; спорове между етажната собственост; изплащане на стойността на дружествен дял при прекратяване на участие в ООД; отговорност на управител или контрольор на ООД за причинени на дружеството вреди.

Другата новост е, че съдът може да задължи страните да участват в процедура по медиация при предявени искове за: парично или непарично вземане, произтичащо от договор, непозволено увреждане и др.; издръжка; съществуване, прекратяване, унищожаване или разваляне на договор или за сключване на окончателен договор; възнаграждения или обезщетения по трудови правоотношения, признаване на уволнение за незаконно и възстановяване на предишната работа; защита на права на интелектуална собственост и др.

Съдът може да задължи страните да участват в процедура по медиация само веднъж в производството, ако споразумение не се постигне, продължава да разглежда делото.

Регламентира се и възлагането на разноските за медиационната процедура, предвидена е санкция за страната, неучаствала в нея.

 

Водещи новини

Времето