Столична община заедно с изследователите на творчеството на талантливата писателка и поетеса Яна Язова - Петър Величков и Атанас Димитров постави надгробна плоча. Яна Язова умира при неизяснени обстоятелства през 1974 г. и е погребана в централните софийски гробища. На гроба й нямаше поставена надгробна плоча с нейното име.
Да съхраним паметта – това е наша кауза и моя лична задача като кмет. Виждаме, че изгубената памет понякога води до тежки последици за обществото. Затова заедно с изследователите на творчеството на Яна Язова поставихме надгробната плоча, каза кметът на София Йорданка Фандъкова, която заедно със зам.-кмета Мирослав Боршош присъства на Възпоменание на гроба на Яна Язова след като бе поставена надгробната плоча.
По думите на Фандъкова: Ние дължим на писателката и поетесата Яна Язова да съхраним нейната памет. Дължим го на човека, който не се примири със системата, който беше наказан по най-жестокия за един творец начин - да не бъдат издавани неговите творби по време на комунистическото управление и отказа да стане идеолог на комунистическата партия.
Кметът благодари на изследователите на творчеството на Яна Язова – г-н Петър Величков и Атанас Димитров и хората, които са помогнали да се свържем с тях – г-жа Венелина Гочева и нейния екип, журналистката Добринка Корчева, която публикува материал за липсата на надгробна плоча в „България днес“, както и на Петя Лазарова, съветник на кмета.
Зам.-кметът на София Мирослав Боршош заяви: Почитаме Яна Язова, възстановихме гроба й, поставихме паметна плоча. Дълг, който имахме към нея, но и към нас като общество. Трябва да пазим жива паметта за личностите в нашата история, в нашата култура, да предаваме с достойнство към поколенията делото им.
Негово Преосвещенство белоградчишкият епископ Поликарп отслужи възпоменателна литургия, а актрисата Силвия Лулчева прочете едно от последните стихотворения на поетесата "Ще бъда!..."
Споменът за Яна Язова е част от нашата колективна памет, ако тя липсва всичко липсва, посочи изследователят на нейното творчество Атанас Димитров. Поставянето на надгробната плоча е доказателство, че подадем ли си ръка всички институции и хора, нещата се случват. Яна Язова заслужава да има надгробен кръст, а този е изработен от врачански камък, топъл каквато беше тя, каза също Димитров.
Петър Величков заяви, че Йорданка Фандъкова разсече този 48 годишен Гордиев възел около поставянето на надгробна плоча, защото без разрешение на наследниците на гроба не можехме да направим нищо. По думите на Величков столичният кмет е приел присърце проблема и е направила всичко възможно Язова да има надгробен камък. Похвално е, че този паметник отговаря на Яна Язова – той не е импозантен, тя приживе, във втората част на живота си, е била никоя. Надгробната плоча обаче е изискана и ни напомня на първия период от жизнения й път – преди 1944 г. Тогава тя е звезда на българската литература, превеждана и канена е в чужбина, където са й се възхищавали за нейния творчески талант, много повече, отколкото в България, каза Величков.
Кметът Фандъкова съобщи, че Столичната община има и други инициативи, свързани с паметта на Яна Язова. Предвижда се да бъде поставена пейка с нейната фигура до любимия й Софийски университет.