Божидар Божанов: България не е в кибервойна

Божидар Божанов: България не е в кибервойна

България не е в състояние на кибервойна. Има повишена активност и Министерство на електронното управление обследва критични обекти, които са в обхвата от дейността на ДАНС, като обекти от енергетиката, транспорта и други. Министерство на електронното управление отговаря за администрацията, като целта ни е да пазим всички регистри и информационни системи в държавата. Това обяви минстър Божидар Божанов в предаването "12+3" по БНР.  В момента фокусът на Русия е върху Украйна, всичките им ресурси за кибервойна са насочени натам, като разбира се, това може да се промени във всеки един момент, затова ние трябва да сме подготвени и ресурсите ни да са насочени именно към това – да защитим всички държавни информационни системи в случай, че фокусът на Русия се промени в следващите дни и седмици, заяви още министър Божанов.

 

България е в сътрудничестно с големи международни компании, които предоставят информация за кибер атаки, също така партнира с НАТО, като например, когато друга държава членка засече такива атаки от дадени адреси, България да получава тази информация за осъществяване на превантивни действия. Министър Божанов посочи още, че през последните години у нас няма активна дейност по отношение на киберсигурността. В момента, използвайки ситуацията, успяваме да мобилизираме достатъчно капацитет. Работим и с бизнеса, който да подпомогне тези дейности. Към момента държавата е закупила доста инструменти за защита, за откриване на атаки и за тяхното неутрализиране. Проблемът е, че те не са били използвани по предназначение. Това е нещо, което правим в момента с доставчиците на тези системи. Във важните обекти – министерства, агенции, те вече съществуват и само трябва да се използват правилно.