28 април 2022 година
Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решение на магистрати и съдебни служители, чието трудово правоотношение е прекратено в периода 01.01.2022 г. – 31.03.2022 г. независимо от основанието за това, да бъде актуализирано основното трудово възнаграждение, дължимо за същия период. Увеличението в резултат на актуализирането на основното трудово възнаграждение ще се начислява и изплаща от органа на съдебната власт, с който е било сключено прекратеното правоотношение. Обезщетенията, дължими, във връзка с прекратяване на трудовото правоотношение се преизчисляват само в случаите, когато изчисляването им е било на база на основното трудово възнаграждение за м. януари, м. февруари или м. март 2022 г. и се изплащат от органа на съдебната власт, с който е било сключено прекратеното правоотношение, при спазване разпоредбите на чл. 228, ал. 1 КТ, във връзка с чл. 229 ЗСВ.
Решението на ПВСС е във връзка с постъпили запитвания от административни ръководители на органи на съдебната власт.