В историята на България има събития, които винаги са ни изпълвали с национална гордост. Днешният ден е един от тях. Ден, в който празнуваме подписването на Търновската конституция.
Конституцията е началото на законовата държава. Тя е най-силният щит срещу злоупотреби, неограничена власт и произвол, но тя е и най-мощният глас за модернизация и реформи, който може да отекне във всяка една сфера на гражданското общество.
Преди 143 години народните представители в Учредителното събрание подписват единодушно основният закон на възродената българска държава, отличаващ се със своя модернизъм, новаторство и прогрес. Още тогава през 1879 г. предците ни залагат "демократичното начало" да ни води напред.
Тази дата е особено значима днес, в контекста на настоящите ни усилия за гарантиране на върховенството на правото, за възстановяване на усещането за справедливост у всеки български гражданин.
Като следваме заветите на доказаните във времето демократични ценности, които са заложени в Търновската конституция, ние целеустремено работим, за да създадем необходимите гаранции за правова държава, в която приоритети са върховенството на правото и правата и свободите на гражданите.
През тази седмица бе направена една много важна стъпка в правосъдната реформа на България. Беше закрита една институция, превърнала се в емблема на политическата злоупотреба с правосъдието в България. Закриването на специализираните съд и прокуратура възстановяват честта на независимия български съд.
Стъпка по стъпка продължаваме да работим по изпълнението на конкретни цели. Вчера Министерство на правосъдието на Република България публикува за обществени консултации и проект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, който предвижда европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в самостоятелна организационна структура.
Една от важните следващи стъпки е да реформираме КПКОНПИ, за да може да се има доверие на тази институция, че ще бъде в състояние да събира доказателства за разследването на корупция, включително по високите етажи на властта.
Предстои ни дълъг път, изискващ да намерим обществена и политическа воля заедно да изработим един общ проект за промени в конституцията, който да даде устойчивост на усилията за възстановяване върховенството на правото в нашата България.
Специално искам да се обърна и към българските юристи, които днес честват своя професионалния празник.
Скъпи колеги,
Нашата професия изисква да вземаме трудни решения. Във всеки един момент се вглеждайте в себе си и не губете кураж. Трябва да използваме закона за доброто на хората, за просперирането на държавата и като щит срещу злоупотребите. За писането и прилагането на законите, освен висок професионализъм, се изисква и висока етика и морал. Нека бъдем от страната на доброто.
Честит празник!