Президентът: Наш дълг е да пазим и развиваме българската гора

Президентът: Наш дълг е да пазим и развиваме българската гора
 
 
Държавният глава даде начало на президентската инициатива „Да засадим дърво, да възродим българската гора“ за 2022г.
 
Наш дълг е да  пазим и развиваме българската гора. Тя е дар, завещан ни от предишните поколения. Това заяви президентът Румен Радев по повод президентската инициатива „Да засадим дърво, да възродим българската гора“, чието издание за 2022г. държавният глава откри в село Бързия в рамките на Седмицата на гората. Инициативата за залесяване се реализира на различни места в страната с подкрепата на учебни заведения, неправителствени организации и доброволци два пъти годишно – пролет и есен.
 
"Българинът е неразривно свързан с гората. Днес показваме, че продължаваме традицията, подета още от 1925 г.“, посочи президентът. По думите му гората е част от нашата история, бит, фолклор и традиции и оказва все по-голямо влияние върху живота и бъдещето на планетата.
 
Румен Радев подчерта, че дължим признателност на поколенията преди нас, че са осъзнали огромната роля на гората. „Младите хора са гарант за нейното запазване и развитие, защото те залесяват своето бъдеще и бъдещето на България“, заяви държавният глава и благодари на всички доброволци, които залесяват днес. 
 
В инициативата с президента се включиха студенти и преподаватели от Лесотехническия университет в София, представители на Администрацията на Президента и доброволци. Фиданките от вида бял бор за залесяването са осигурени от Учебно-опитно горско стопанство „Петрохан” - село Бързия.