29 март 2022 година
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет прие за сведение Декларация на магистрати от специализирания наказателен съд, с която категорично и твърдо се противопоставят на начина на регламентиране на статута на магистратите в законопроекта за закриване на специализираното правосъдие. Според тях предлаганите промени в Закона за съдебната власт са не само противоконституционни, но и дискриминационни, репресивни, грубо нарушаващи магистратската независимост.
Декларацията е изпратена и до Представителството на Европейската комисия в България, председателя на 47-то Народно събрание, министър председателя на Република България, министъра на правосъдието, председателя на Комисията по конституционни и правни въпроси, както и до парламентарните групи на парламентарно представените партии.
Пленумът на ВСС изрази с решение по протокол № 7/17.02.2022 г. несъгласие с предложенията за изменение и допълнение в ЗИД на ЗСВ.