Действията са осъществени от криминалисти на ОДМВР – Бургас, под ръководството на окръжната прокуратура
Каналът за контрабанда на високорискови наркотични вещества от България за Турция е неутрализиран в резултат на действията на служители от ОДМВР – Бургас под прякото ръководство на Бургаска окръжна прокуратура.До момента към наказателна отговорност са привлечени двама мъже, единият от които – 54-годишен бургазлия, който според първоначалната информация умишлено е склонил 44-годишен да транспортира и пренесе през ГКПП „Лесово“ близо 6.5 кг марихуана. За целта подбудителят му е предоставил автомобил със специално изграден тайник. Спрямо двамата обвиняеми е постановено задържане за срок до 72 часа и предстои да бъде внесено искане за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Подробности по случая предоставиха директорът на ОДМВР – Бургас старши комисар Калоян Калоянов и прокурор Георги Чинев – административен ръководител на Окръжна прокуратура – Бургас.
По думите им марихуаната е била предназначена за „черния пазар” в Турция, където стойността й варира от 10 000 до 15 000 евро - в пъти повече от цената на килограм в България. Дрогата била разпределена в 13 вакуумирани найлонови пакета, скрити в тайника, изграден в автомобила.
Двамата мъже са задържани в резултат на предприетите оперативни действия на криминалистите от ОДМВР – Бургас.
Паралелно бил засечен и втори автомобил, от който са иззети 308 950 евро в купюри от 50, 100 и 200 евро, 20 301 щатски долара в различни купюри и сумата от 5 000 лева. На основание на намерената сума Окръжна прокуратура – Бургас е образувала досъдебно производство за т.нар. престъпление „пране на пари“. Обвинение по него ще бъде повдигнато на 54 - годишния бургазлия, тъй като съществуват данни за пряка връзка между откритите парични суми и престъпната дейност с наркотични вещества, поясни прокурор Чинев.
Работата и по двата случая продължава интензивно.