Българският министър на културата Атанас Атанасов и министърът на културата на Република Северна Македония г-жа Бисера Костадиновска-Стойчевска подписаха Програма за сътрудничество в областта на културата между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата на Република Северна Македония за периода 2022–2025 г. Това се случи днес, в рамките на третата среща на Работната група за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката, туризма и младежта и спорта между България и Република Северна Македония, провела се в Резиденция „Бояна”.
снимка: БТА
Подписаната днес програма за културно сътрудничество бе разработена в резултат на обсъждания между работни групи от двете страни в рамките на съвместно заседание в гр. Скопие. Тя включва нови предложения и идейни проекти за партньорство, които да разширят и разнообразят спектъра на двустранното културно сътрудничество. Същевременно е по-обхватна по отношение на области на дейност и съдържа по-конкретни параметри.
Регламентират се възможностите за сътрудничество в сферата на сценичните и визуалните изкуства, музеите, културното наследство, книгоиздаването и книгоразпространението, библиотечното дело, филмовото изкуство и нематериалното културно наследство. Програмата създава и благоприятна рамка за задълбочаване на сътрудничеството в областта на културните и творческите индустрии, както и в международен план – на ниво участие в програмите на Съвета на Европа, Европейския съюз и др. в областта на културата и опазването на културното наследство. Документът осигурява възможност и за активизиране развитието на сътрудничеството между Културно-информационния център на Република България в Скопие и на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София. Предвиденият срок на програмата е три години, с възможност за автоматично подновяване за следващ тригодишен период.
На събитието днес бяха подписани още двустранна Програма за сътрудничество в областта на образованието, както и Меморандуми за партньорство в младежта и спорта, както и между националните агенции за „Еразъм+” и Европейския корпус за солидарност.