Заместник-министър Димитрова прие посланика на Албания

Заместник-министър Димитрова прие посланика на Албания
Заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова прие посланика на Албания в България Доника Ходжа. Двете обсъдиха сътрудничеството в международни организации и актуални теми. Изтъкнаха усилията в рамките на НАТО и ЕС в подкрепа на Украйна, в отговор на руската инвзия и последвалата бежанска криза.   
 
Обща бе положителната оценка за възходящото развитие на двустранния диалог и разширяването на сътрудничеството в различни сфери на взаимен интерес. Посланик Доника Ходжа подчерта, че Албания, лоялен пратньор и съюзник, високо цени и ще продължи да разчита на българската подкрепа и съдействие, включително по линия на българската помощ за развитие.
 
Заместник-министърът на външните работи отличи ролята и усилията на албанската страна като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, а преди това и като председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа през 2020 г.
 
Тя потвърди последователната българска подкрепа за европейската интеграция на Албания, като подчерта, че водещ в процеса на разширяване на ЕС остава принципът на собствените заслуги. В допълнение, открои важната роля на българското малцинство в Албания като мост за поддържане на тесни контакти между двете държави