Зам.-министър Дечев участва в неформално заседание на Съвет „Общи въпроси“ в Арл, Франция

Зам.-министър Дечев участва в неформално заседание на Съвет „Общи въпроси“ в Арл, Франция

Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев участва в неформалното заседание на Съвет „Общи въпроси“ на 3 и 4 март 2022 г. в Арл, Франция. Ръководител на българската делегация е заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев. 

Съветът разгледа темите: „Върховенството на правото и основните ценности на ЕС“, „ЕС, изправен пред кризата в Украйна“ и предстоящите стъпки в работата по Конференцията за бъдещето на Европа. 

Министрите обсъдиха действащите механизми за укрепване на върховенството на правото в ЕС и възможностите за тяхното по-ефективно прилагане. България подкрепя тези механизми като форма на засилване на сътрудничество между държавите-членки и обмяната на добри практики.

Съвет „Общи въпроси“ провежда редовен диалог по върховенство на правото, който след 2020 г. се базира на докладите на ЕК за състоянието на върховенство на правото в ЕС. Укрепване на върховенство на правото е един от приоритетите на Френското председателство.