Тази кръгла маса е изключително навременна. Вече 15 години в България има опити да се прилага процедура по медиация, но активното включване на адвокатурата в лицето на Висшия адвокатски съвет ще даде нова енергия и нова насока в прилагането на един от алтернативните способи за разрешаване на спорове, какъвто е медиацията – около това се обединиха участниците във форума под надслов „ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МЕДИАЦИЯ В ПОЛЗА НА СТРАНИТЕ – ВЪЗМОЖНОСТИ И ПРИЛОЖНО ПОЛЕ”. Престижният форум с международно участие беше организиран от Висшия адвокатски съвет и Центъра за спогодби и медиация при Софийски районен съд и Софийски градски съд и се проведе в Националния дворец на културата.
Според приетия заключителен документ споровете, по които е подходящо да се въведе задължителна медиация, са по семейни, търговски, облигационни, делбени, трудови и някои наказателни дела. За да може да се гарантира качеството, се предложи въвеждането да започне експериментално за определен период по неголям сегмент от всеки от видовете дела.
Приетият заключителен документ ще бъде представен на 4 октомври в рамките на работна група по въпросите на медиацията, организиран от Висшия съдебен съвет.
Сред официалните гости бяха Десислава Ахладова, зам.-министър на правосъдието, представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев и членът на ВСС Даниела Марчева, омбудсманът Диана Ковачева, членове на Висшия адвокатски съвет и Центъра за спогодби и медиация при СРС и СГС, председателят на СЮБ Владислав Славов, Даниела Александрова, зам.-председател на СРС, съдии, адвокати, медиатори от цялата страна.
Участниците в кръглата маса почетоха с едноминутно мълчание адв. Йосиф Герон, доскорошен председател на Националната асоциация на медиаторите.
От Висшия адвокатски съвет се ангажираха да съберат и да представят в специална книжка всички презентации и дискусии, направени по време на кръглата маса.
Пълния текст на заключителния документ можете да видите в прикачения файл в края на статията.
- zaklyuchitelen-dokument.doc
- doc, 44 KB