Втора поред среща на тема „Медиацията като възможност за повишаване на ефективността на правосъдието“ се проведе днес във Висшия съдебен съвет.
Един от основните участници беше Висшият адвокатски съвет, представляван от зам.-председателите Людмил Рангелов и Атанас Стоянов и членовете Албена Пискова и Емил Ядков.
Зам.-председателят на ВАдвС Людмил Рангелов предостави на Даниела Марчева – член на ВСС, организатор и модератор на срещата, заключителния документ, с който приключи друг форум, посветен на медиацията - кръгла маса с международно участие, организирана от ВАдвС на 25 септември.
В срещата участваха още заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова, доц. д-р Диана Ковачева – омбудсман на Република България, Петя Тянкова – началник на политическия кабинет на заместник-министър председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи, председатели на окръжни и районни съдилища от страната, медиатори от Центъра по спогодби и медиация към СРС и СГС, председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов, Константин Велев, председател на УС на Асоциацията на българските застрахователи и др.
Задължителната медиация не е самоцел, още повече, че качеството на извънсъдебно решаване на даден спор и принципът за равнопоставеност на страните са водещи. Естествена гаранция за това е участието на адвокат в процедурата по медиация. Темата е сложна и многопланова и затова си заслужава обсъждане на пилотно въвеждане в определени съдилища и видове дела, подходящи за медиация, споделиха присъстващите.
Участниците в срещата се фокусираха още върху темите за извънсъдебно разрешаване на спорове по Кодекса за застраховането, потребителски спорове и изготвяне на предложения за задължителната медиация по семейни и брачни дела, търговски и облигационни спорове, трудови спорове и административни спорове. Като организатор на форума, г-жа Марчева отбеляза основната цел – да се намери баланс, който да гарантира на гражданите бързо и качествено извънсъдебно решаване на техни спорове по искове без правна сложност посредством медиация и помирителни комисии, в резултат на което да се облекчи работата на съдилищата.
Като модератори на срещата, Георги Чехларов – заместник-председател на Софийския районен съд, и Константин Кунчев – съдия в СРС, разясниха изработените предложения за алтернативно разрешаване на потребителски спорове и такива между застрахователи, посредством помирителни комисии извън съда. Предложено бе да се създадат подобни към регулаторни органи или браншови организации и да се изработят специални правила, по които те да ги разглеждат. Преди образуване на съдебен спор, той задължително да минава през подобен орган, който може да даде много по-бързо, лесно и евтино решение.
Омбудсманът - Диана Ковачева, и Емил Алексиев – началник отдел в Министерството на икономиката, обърнаха внимание на принципни въпроси, като необходимостта от гаранции за правата на потребителите, къде да бъдат изградени подобни органи, доколко кореспондират те с Директивата на Европейската комисия за алтернативно решаване на спорове от 2013 г., ще имат ли задължителен характер техните решения, както и за приложението на медиацията.
Съдебните дела ще намалят с 10-15%, ако в България се въведе задължителна медиация, посочи Десислава Ахладова – заместник-министър на правосъдието. Според нея основните проблеми пред медиацията са създаване на мрежа от медиационни центрове в градовете с районни съдилища, обучението на медиаторите и тяхната дисциплинарна отговорност, както и финансовото обезпечаване на тази услуга за гражданите. Г-жа Ахладова анонсира, че през месец декември ще приключи проект, една от целите на който е създаването на интернет медиация. Тя подкрепи идеята за въвеждане на задължителна медиация по семейно-правни въпроси.
В резултат на днешната среща ще бъде създаден координационен орган с участие на г-жа Даниела Марчева – член на ВСС, г-жа Диана Ковачева – омбудсман на Република България и представител на Висшия адвокатски съвет, който да формира работни групи по отделните теми, като покани и представители на Комисията за енергийно и водно регулиране и други заинтересовани организации. Участниците във форума ще предоставят предложения и конкретни коментари по дискутираните теми.
Източници: Висш адвокатски съвет и Висш съдебен съвет