Единодушно КС уважи искане на Висшия адвокатски съвет - отмени мораториума за придобиване по давност на държавни и общински имоти

Единодушно КС уважи искане на Висшия адвокатски съвет - отмени мораториума за придобиване по давност на държавни и общински имоти

Днес, 24.02.2022 г., Конституционният съд се произнесе с решение по к.д. № 16/2021 год., с което обяви за противоконституционни разпоредбите на §1, ал. 1 от Закона за допълнение на Закона за собствеността (обн., ДВ, бр. 46 от 2006 г., посл. доп., ДВ, бр. 18 от 2020 г.) и на § 2 от Заключителните разпоредби на Закона за изменение на Закона за собствеността (обн., ДВ, бр. 7 от 2018 г.).

С това се отмени 16-годишния мораториум за придобиване по давност на държавни и общински имоти, макар и 10 месеца след изтичането на срока му на 31 декември 2022 г.

Припомняме, че мораториумът беше атакуван пред КС от Висшия адвокатски съвет на 21.07. 2021 г.

Решението е прието единодушно с 11 гласа и предстои да бъде публикувано на сайта на Конституционния съд.

Източник: https://www.constcourt.bg
Още по темата: https://news.lex.bg/%D0%BA%D1%81-%D0%BE%D1%82%D0%B...

https://news.lex.bg/%d0%b0%d0%b4%d0%b2%d0%be%d0%ba...

Времето