22 февруари 2022 година
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет остави без уважение молбата от Евгения Щъркелова – заместник на административния ръководител на Специализираната прокуратура, за преназначаване по реда на чл. 169, ал. 5 от Закона за съдебната власт на длъжност „съдия“ в Софийски градски съд. Прокурор Щъркелова е депозирала на 31.01.2022 г. във ВСС заявление с искане за преназначаване по реда на чл. 169, ал. 5 от ЗСВ на длъжност „съдия“ в Софийски градски съд. Колегията отхвърли тази молба като се аргументира с възможността тя да бъде преназначена на длъжност „прокурор“ в Специализираната прокуратура, с предвиденото в чл. 198, ал. 4 от ЗСВ конкурсно начало за преминаване на друга длъжност в съдебната система, както и с недопускане ползването на двоен кариерен бонус.
Колегията не уважи и молбата от Любомир Крумов – инспектор в Инспектората към ВСС, за възстановяване на длъжност „съдия“ в Окръжен съд – София.
Любомир Крумов е подал на 24.01.2022 г. във ВСС заявление с искане за произнасяне по предходна негова молба от 18.03.2020 г., в която моли да бъде възстановен на заеманата преди избора му за инспектор длъжност „съдия“ в Окръжен съд – София, на основание чл. 50, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗСВ. Колегията взе предвид, че той не е освободен от Народното събрание като инспектор в ИВСС и въпреки изтичането на мандата му, продължава да изпълнява тази длъжност.