За по-малко от седмица сомалийските пирати успяха да пленят пет кораба заедно с екипажите им.
На 6 май в Аденския залив сомалийски пирати отвлякоха руски петролен танкер "Московский университет" с 23 руски граждани на борда, а Русия изпрати на помощ военен кораб.
По-късно същия ден по информация на операцията „Аталанта” в залива беше отвлечен и риболовен кораб под тайвански флаг.
На 8 май немски товарен танкер със 17 души на борда също беше нападнат и завладян от пирати в Аденския залив.
Гръцкият кораб "Elena P", плаващ под либерийски флаг, заедно с 23 души на борда също беше похитен на 11 май. Похитеният товарен кораб е превозвал желязна руда.
На 11 май, около 18.45 ч. българско време беше отвлечен и българският кораб „Панега”. На борда на кораба има 15 български моряци. Според изпълнителна агенция „Морска администрация" той е пътувал от Червено море към Пакистан. Според информация на корабособственика корабът се е движил в конвой в международния препоръчителен транзитен коридор. Поради недобрата видимост и лошите атмосферни условия пиратите не са били забелязани от конвоиращия съд. Корабът е бил с нисък борд, което го прави удобен за пиратска атака.
Беше сформирана работна група между Министерството на външните работи, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министерството на отбраната.
Позиция на МВнР
Водени от първостепенната цел животът на моряците в плен да бъде запазен и те да се върнат невредими в България, от МВнР напомнят на всички, че за бързото освобождаване на задържаните български моряци, без инциденти, е изключително важно да не се спекулира с детайлна информация за кораба, корабособственика, застрахователя и членовете на екипажа. Коментари по темата и интерпретации на едностранна информация, дори от професионалисти, могат да имат негативно въздействие върху усилията за разрешаване на кризата.
МВнР ще съобщава своевременно всяка нова и потвърдена информация за състоянието на задържаните български моряци, чието разпространение няма да навреди на възможността нашите съграждани да се върнат в България живи и здрави.
Предишни нападения
По данни на ООН, само през 2008 г. са регистрирани 120 нападения на пиратите над търговски съдове.
Големи групи пирати в момента държат около 350 заложници, както и 20 кораба в различни бази в страната. Сред тях са и танкерът за течни химикали „Сейнт Джеймс парк", на който има и 5 души българи. Плаващият под британски флаг кораб беше отвлечен на 28 декември миналата година. На борда на автовоза „Ейшън глори" пък има осем българи, в това число и капитанът. Корабът беше отвлечен на 2 януари тази година.
През 2009 г. пиратските атаки в Аденския залив и край бреговете на Сомалия достигна 214, а 47 кораба бяха похитени.
За сравнение - през 2008 г. пиратите извършиха 42 успешни нападения от общо 111 опита. През същата година бе разположена и европейската военноморска мисия за борба с пиратството.
В момента в ръцете на пиратите се намират най-малко 17 морски съда и около 250 души. Експертите оценяват доходите на пиратите за миналата година на 150 милиона долара.
Аденският залив
Аденският залив се смята за стратегическа зона за европейската и световна търговия, тъй като от там минава главният морски път, свързващ Европа с Азия, но също така и с Близкия изток и Персийския залив. Това е причината за организирането на бързи печалби.
Край северния бряг на Сомалия, минава пътят към и от Суецкия канал, който свързва Индийския океан със Средиземно море и Атлантика. По този важен транспортен коридор годишно преминават около 16 000 плавателни съдове. Това е пътят на световния петрол. Има и кораби на НАТО, които патрулират в залива. Тяхната единствена задача е да осигурят безопасен коридор за преминаващите търговски и пътнически кораби.
Пиратите атакуват в огромен район - от Аденския залив до Сейшелските острови, което е около четвърт от Индийския океан. Така търговските кораби трябва да се справят сами с пиратите в океана. В същото време най-близкият военен кораб може да е на другия край на залива.
Ейл - пиратското пристанище на сомалийския бряг
За да бъде атакувано пиратското пристанище, е необходима резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
В края на април т.г. Съветът за сигурност на ООН по инициатива на Русия прие резолюция за разширяване на възможностите за наказателно преследване на сомалийските пирати. В нея Генералният секретар Бан Ки-мун предлага в тримесечен срок да бъде подготвен доклад относно възможните варианти за привличане на престъпните групи към отговорност.
Досегашните мерки по преследване на пиратите в националните съдилища на Кения, Сейшелските острови и на други държави в региона не са дали желания резултат. Отсъствието на механизъм за привличането им към отговорност е едно от основните препятствия за изкореняване на пиратството. Като възможна мярка сега се предлага създаване на специален антипиратски съдебен орган. Бан Ки-мун е препоръчал, при подготовката на доклада, да се отчете практиката за учредяване на международни и смесени трибунали.
Военното патрулиране край бреговете на Сомалия започна през 2008 г. във връзка със зачестилите отвличания на съдове в Аденския залив, в Арабско море и в Индийския океан.