Ден на отворените врати се проведе във Върховния касационен съд

Ден на отворените врати се проведе във Върховния касационен съд

На 4 октомври 2019 г. във Върховния касационен съд (ВКС) бе проведен ден на отворените врати в рамките на инициативата за ежегодно организиране на такова събитие в звената на съдебната система. През 2019 г. информационната кампания е озаглавена „Открито за съдебната власт“.

Гости на Върховния касационен съд бяха дванадесетокласници от Професионалната гимназия по електротехника и автоматика. В зала „Тържествена“ на Съдебната палата те разговаряха за съдебната система в България и за видовете дела, които се разглеждат от ВКС, с председателя на съда Лозан Панов и със съдиите Мими Фурнаджиева от Гражданската колегия и Даниела Атанасова от Наказателната колегия.

Въпросите, които интересуваха учениците, бяха свързани с обхвата на имунитета на съдиите, дали върховните съдии се назначават с конкурс или ги издигат по заслуги в службата, кой и как определя съдебните състави по отделните дела, съдиите във ВКС дали се интересуват от осъдителни решения срещу България в Европейския съд по правата на човека, дали след като е излязло решение/присъда на последна инстанция, може делото да се възобнови.

Домакините на срещата от ВКС отговориха и на въпросите вярно ли е, че една част от съдиите са членове на масонски организации и се съобразяват с решенията на членове на съответната масонска ложа, дали се влияят съдиите от статии и медийни публикации, както и дали се притесняват за сигурността си, особено ако разглеждат дела с т. нар. мафиоти.

Сред другите питания на гимназистите към съдиите бяха кое е най-хубавото в тяхната професия, защо толкова често се менят законите в България и как това влияе на съдиите, дали статутът, свързан с независимостта на съдиите, ограничава контактите им и общуването с хората, какъв тип срещи в делничното си общуване се пазят да провеждат, дали има случай на произнесени от тях присъда или решение, за което съжаляват човешки.

В рамките на деня на отворените врати учениците се запознаха с историята на Съдебната палата в София, която е паметник на културата, научиха подробности за строителството, архитектурата и произведенията на изкуството в храма на Темида.

Водещи новини

Времето