Развитието на сътрудничеството в областта на отбраната в Югоизточна Европа беше обсъдено на среща в рамките на Процеса SEDM
Председателят на Процеса SEDM отбеляза, че участниците във форума са обсъдили предизвикателствата пред сигурността и перспективите за тяхното развитие. Те са потвърдили своята ангажираност да продължат да работят за реализацията на целите и задачите на инициативата, в подкрепа на мира и стабилността в Югоизточна Европа, както и за евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
Заместник-министър Йорданов отбеляза, че Процесът на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM) е създаден като основен механизъм и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество. Усилията на страните-членки винаги са били насочени към развитие на добросъседските отношения в Югоизточна Европа и за подобряването на военните способности за справяне със заплахите пред сигурността на XXI век. Той припомни, че България винаги е била активен участник в този процес и за втори път председателства SEDM, като първият мандат е реализиран в периода 2009-2011 г. Страната ни е и първият домакин на SEEBRIG от 1999 г. до 2003 г. Щабът на бригадата, под командването на български бригаден генерал участва в състава на ISAF в Афганистан през 2006 година.
„Уверен съм, че тази утвърдена вече форма на сътрудничество между държавите от Югоизточна Европа ще продължава да се развива и в бъдеще също толкова стабилно и ползотворно, както и досега, в интерес на мира, стабилността и добруването на нашите приятелски страни и народи“, каза в заключение председателят на Процеса SEDM Пламен Йорданов.
Ежегодната среща на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа беше проведена в рамките на българското ротационно председателство на Процеса SEDM за времето от 2021г. до 2023 г. Дейностите по подготовката и провеждането на международния форум бяха съгласувани и реализирани от Секретариата на Политико-военния направляващ комитет и Координационния комитет на SEDM, с ръководител Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество” в Министерството на отбраната.
Във форума участваха представители на страните-членки и наблюдатели на Процеса SEDM; Щаба на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG); Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC); Програмата на ООН за развитие (UNDP/SEESAC); както и на Съвета за регионално сътрудничество (RCC). Делегацията на Министерството на отбраната за участие в срещата беше водена от бригаден генерал Радостин Илиев - директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“.