Заместник-министър председателят и министър на вътрешните работи Бойко Рашков проведе среща с министъра за защита на гражданина на Гърция Панайотис Теодорикакос. Това е първото посещение в чужбина на министър Теодорикакос след заемането на поста и е по покана на българския му колега.
Двамата министри обсъдиха състоянието на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и перспективните за неговото развитие. Те дадоха висока оценка на взаимодействието между компетентните служби на двете страни. То е конкретно, резултатно и се развива динамично във всички области от взаимен интерес и на всички нива. Двете страни ще продължат да работят съвместно чрез засилен обмен на информация и съвместни действия срещу всички форми на трансграничната престъпност и международния тероризъм, особено по т.нар. „Балкански път“. България и Гърция са стожери на сигурността в региона на Югоизточна Европа, бяха единодушни министрите.
Дискутирана бе актуалната миграционна обстановка в региона и съвместните действия, които двете страни предприемат за охрана на общата граница и противодействие на нелегалната миграция. Като държави–членки на ЕС на първа линия, България и Гърция носят отговорност за охраната на външните граници на ЕС и ще продължат да работят съвместно за ефективно пресичане на мрежите за контрабанда на мигранти и недопускане на нелегалното преминаване на границите. Ситуацията в Афганистан и в по-широкия регион на Близкия Изток продължава да бъде източник на сериозни предизвикателства. България и Гърция ще продължат да укрепват своята готовност за справяне с миграционните потоци и поддържане на високо ниво на сигурност на своите граници.
Гръцката страна даде висока оценка на работата на Министерството на вътрешните работи и лично на министър Рашков в борбата с корупцията в България и за гарантирането на честни избори.