Столичната община и БТА с договор за партньорство в сферата на културата

Столичната община и БТА с договор за партньорство в сферата на културата

Кметът на София Йорданка Фандъкова и генералният директор на БТА Кирил Вълчев подписаха днес договор за партньорство в сферата на културата.  Двете институции ще работят за развитие и популяризиране на събитията от Календара на културните събития на Столичната община.

Кирил Вълчев отбеляза, че Столична община има забележителен културен календар, такъв, с какъвто малко столици по света могат да се гордеят.

Договорът, който сключваме днес е затова да обединим усилията за насърчаване развитието  и популяризиране на календара на културните събития на Столичната община чрез разпространяване на информация за него, каза кметът на София Фандъкова.  Столичната община е лидер в създаването и развитието на финансови инструменти в подкрепа на културата и творците в България, посочи още Фандъкова.  

Столичният кмет припомни, че ежегодно общината  подкрепя най – популярните и авторитетни театрални, танцови, кино, фотографски и музикални фестивали, книжни панаири, литературни събития и резидентски програми, културни прояви на 24- те столични района, като отделя над 4 милиона  лева за събития.

През 2020 беше създадена антикризистната инициатива „Солидарност в културата“   по идея на Малина Едрева, подкрепила десетки творци и пространства за култура, каза още Фандъкова. И припомни, че  общината е първата институция в България,  която непосредствено след обявяване на извънредното положение създава програми за подкрепа на творците.  За да подпомогнем творците, създадохме открити пространства  като сцени на открито в парк театър „Борисова градина“, София съмър фест в Южния парк и Кино кабана, където се реализираха стотици представления.

Развитието на културата е кауза и на двете институции и аз вярвам ,че с подкрепата на БТА нашите събития ще достигнат до по-голяма публика, казо още Фандъкова.

На събитието присъстваха Малина Едрева – председател на комисията по „ Образование, култура, наука и културно многообразие“ към Столичния общински съвет и директорът на дирекция „Култура“ Биляна Генова.