Министърът на отбраната Георги Панайотов към отличените в Деня на народните будители: България има нужда от хора като вас, които да показват пътя

Министърът на отбраната Георги Панайотов към отличените в Деня на народните будители: България има нужда от хора като вас, които да показват пътя
Министърът на отбраната Георги Панайотов отличи днес, 1 ноември, по повод Деня на народните будители български институции и общественици, дейци на културата и изкуството.

„Денят на народните будители за мен е инвестиция в бъдещето, защото младите хора са бъдещите лидери на България. Те са хората, които ще вземат управленските решения за бъдещето на страната, за нашето добруване и нашия просперитет, за нашия мир и нашата свобода“, каза министър Георги Панайотов по време на тържествената церемония в Министерството на отбраната. Той подчерта, че Българската армия по време на най-новата българска история е била генератор и пазител на националните ценности. „Мисля, че сега, може би повече от всякога, България има нужда от хора като вас, от хора, които да показват пътя. Защото се опасявам, че в днешно време са се размили разграничителните линии между добро и лошо, между красиво и грозно, между истината и лъжата“, заяви министър Панайотов.

За принос към воинските добродетели и ценности, възпитаването у военнослужещите и подрастващите на любов към Отечеството, стремеж към изпълнение на дълга и по повод празника с почетен плакет на Министерството на отбраната и грамота бяха наградени Великотърновският митрополит Григорий, Свещеноиконом Серафим Янев - игумен на Кремиковския манастир, писателят и публицистът Калин Донков, Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, Националното училище за танцово изкуство в София и Формация Студио Балкантон.

„Църковната история, гражданската история и историята на нашето воинство са амалгама, която нито режими, нито диктатури, нито каквито и да е прищевки на силните на деня са можели да разбият и разрушат. В това отношение доказваме, че имаме в създанието си една постоянна будителност, която особено се чувства в нашите въоръжени сили“, подчерта в словото си Великотърновският митрополит Григорий. Той пожела повече млади хора да влизат в редиците на Българската армия. Митрополит Григорий предаде благопожеланията на Негово светейшество Българския патриарх Неофит и Светия синод. „Бъдете уверени, че всичко онова, що правите за доброто на отечеството е забелязано и подкрепено с нашите молитви“, подчерта Митрополит Григорий.

Всички отличени получиха плакет на Министерството на отбраната, разработен специално за Деня на народните будители. На него са изобразени кръстосани меч и перо. Те символизират светлото дело на всички народни будители, които с оръжие и перо, в миналото и в съвремието, водят българите към просвета, към свобода, към култура, вдъхновение и творчески успехи. Наградените благодариха за полученото признание и подчертаха ролята на Българската армия като будител и стожер на българските ценности.

По-късно днес на тържествена церемония министърът на отбраната Георги Панайотов награди с предметни награди и грамоти военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, Военна академия „Г .С. Раковски“, висшите военни училища и Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ по повод празника.


***

Негово Високопреосвещенство Великотърновският Митрополит Григорий e ресорно отговарящ за Въоръжените сили и Българската армия в Светия Синод на Българската православна църква.

Завършва Софийската семинария и Духовната академия в София, с богословска специализация в Нюшателския университет, а по-късно и в институтите в Босей и Женева, Швейцария. Специализира и в Лондон, Бирмингам, Кентърбъри и Оксфорд, Англия. През 1990 г. е ректор на възстановената Пловдивска духовна семинария, а по-късно е назначен за ректор на Софийската семинария. На 6 март 1994 г. е канонически утвърден за Великотърновски митрополит.

За огромен принос в развитие и съхраняване на духовните ценности във Великотърновската епархия, Негово Високопреосвещенство е обявен за почетен гражданин на Велико Търново, на общините в Трявна, Свищов и Севлиево.

Свещеноиконом Серафим Янев е игумен на Кремиковския манастир „Св. Георги Победоносец“. Завършва ВВВУ „Г. Бенковски в гр. Долна Митрополия. През 90-те години служи в Корпус ПВО на ВВС и в Генералния щаб на Българската армия. След години намира ново призвание и учи паралелно в Софийската духовна семинария и в СУ „Св. Климент Охридски“.

Отец Серафим Янев реновира, възстановява и поддържа близо 10 храма в Софийска област. Работи за създаване на най-големия и модерен център в България за рехабилитация и обучение на деца с различни заболявания и създаване на образователен център за деца в Горна Малина.


Калин Донков – писател, поет, драматург и есеист.
Работи в БНТ и БНР, както и в много периодични издания сред които в-к „Антени“, списание „Септември“, в-к „Континент“, сп. „Европа 2001“, в-к „Епоха“, сп. „Български воин“. Води рубрика във в. „Сега“ – „Нерви и утехи“, която прелива в интернет пространството и печели хиляди последователи.

Интерес сред читателите намират и неговите поредици „Частен случай и „Ранни мемоари“. Той е един от най-превежданите ни в чужбина поети - на английски, руски, френски, испански, полски, чешки, словашки, словенски, сръбски, украински, гръцки, арабски, пенджабски и други езици.

Калин Донков е носител на десетки национални литературни награди. Дълги години е главен редактор на сп. „Български воин“, което превръща в своеобразна сплав между армейски дух и национална култура и където в разнообразни анализи и очерци създава истински летопис за времето, събитията и личностите в Българската армия.

Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“
е единственото висше училище за професионални музиканти в България. Основана е през 1921 г. с Царски указ № 145 на Н.В. Цар Борис ІІІ. В учебно-творческия процес участват едни от най-ярките дарования на съвременната българска музикална школа, чието творчество е част от световните художествени достижения. Тяхното изкуство е атестат за високото ниво на българското музикално образование, едно съчетание между най-ярките образци на европейската и световната музикална култура и богатите български музикални традиции.

Националното училище за танцово изкуство в София предлага хореографско обучение в областта на танцовите изкуства – класически балет, български народни танци и модерни танци. Основано е на 5 февруари 1951 г. като Държавно балетно училище. Учебната програма способства за развиване и усъвършенстване качествата на децата, за изграждане на танцувални умения, необходими на бъдещите артисти. За своята история училището е подготвило над 2 хиляди професионални изпълнители.

Формация Студио Балкантон е основана от Румен Бояджиев, Константин Цеков и Александър Бахаров в София през 1975 г. През 1979 г. се присъединяват барабанистът Петър Славов и китаристът Иван Лечев. Групата е носител на десетки награди: орден „Златен век“ – за изключителен принос към българската култура; за цялостен принос в развитието на българската култура – 2000 г.; за цялостен принос за българския рок – 1999 г.; за цялостен принос – 1993 г.; за продуцент на годината – 1993 г..

ФСБ е първата българска група с награда Грами за аранжимент и продуциране на песен - Grammy Award for arranging and producing the world-famous Latin hit Ciellito Lindo – 1990 г. Два пъти е носител на приза Мелодия на годината.

Със своя музикален стил - прогресив рок, поп рок, ню уейв и фънк рок, и с изключително съдържателните си текстове, групата е легенда за няколко поколения българи, като не спира да ги вдъхновява, да им задава не само музикален, но и интелектуален тон и вкус, да буди сърцата и духовете ни.