„Възприемаме констатациите по отношение на условията в местата за лишаване от свобода и третирането на настанените в тях лица, като градивен и обективен анализ. Те са и сред основните предпоставки за насочване на усилията на Министерството на правосъдието и останалите компетентни български институции към преодоляване на натрупаните в годините проблеми в местата за задържане на лица.“
Това заяви заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова пред представителите на Подкомитета на ООН за предотвратяване на изтезанията.
Делегацията на подкомитета, ръководена от г-жа Нора Свеаас, е на първо посещение в България, за да оцени отношението към хората, лишени от свобода, и да разгледа съществуващите мерки за защита срещу изтезания и малтретиране.
Днес експертите проведоха разговори с ръководството на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Националното бюро за правна помощ и представители на Върховната касационна прокуратура, МВР, Министерство на труда и социалните политика, Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и Министерство на отбраната.
Експертите ще посетят затвори и арести в страната.