Заместник-министърът на правосъдието Мария Павлова проведе серия от работни срещи със синдикални организации по актуални въпроси. Заседанията са в отговор на заявените ангажименти от страна на Министерството на правосъдието за открит диалог и комуникация по темите, касаещи двете специализирани дирекции - Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГДИН/ и Главна дирекция „Охрана“ /ГДО/.
В два поредни дни ресорният заместник-министър разговаря с представители на управителните съвети на Синдикат на служителите в затворите в България /ССЗБ/, Синдикат „Охрана“, Синдикат на пенитенциарните служители и Синдикат на заетите по трудови правоотношения. По време на срещите бяха засегнати социалните искания на организациите, въпроса за извънредния труд, както и за бюджета за следващата година.
Заместник-министър Павлова прикани синдикатите към инициативност при вземането на работещи и гъвкави решения, с оглед мандата на служебното правителство и липсата на работещо Народно събрание. Беше взето решение работните групи за определяне на стандарти за минимално необходимия човешки ресурс за обезпечаване на дейностите в ГДИН и ГДО, както и тази за определяне на правилата за условията и реда на формиране на допълнително възнаграждение за постигнати резултати в служебната дейност, да възобновят своята работа и да бъдат готови в най-скоро време с проекти на нормативни актове.
Като изрази уважение към високоотговорния труд на служителите в ГДИН и ГДО, заместник-министърът апелира работните срещи между министерството и синдикатите да запазят своята регулярност, така че да не се допуска напрежение в системата и да се стига своевременно до компромисни решения.
На срещите присъстваха още професионалните ръководства на ГДИН и ГДО - гл. комисар Ивайло Йорданов, гл. комисар Георги Жеков и техните заместници.