Правителството Одобри Организирането На Българско Национално Участие В 59-О Издание На Венецианско Биенале За Изкуство През 2022 Г.

Правителството Одобри Организирането На Българско Национално Участие В 59-О Издание На Венецианско Биенале За Изкуство През 2022 Г.


Министерският съвет прие Решение за организиране на национално участие на Република България в 59-ото издание на Венецианското биенале за изкуство, от 20 април до 27 ноември 2022 г.

Биеналето е мултидисциплинарно и повече от 120 години е сред най-престижните културни институции в световен мащаб. Международната изложба за изкуство се провежда през две години и протича по предварително обявена тема със социално значимо послание. Темата на 59-ото Биенале за изкуство е „Млякото на мечтите“. Изложбата носи името си от книга на сюрреалистичната художничка Леонора Карингтън (1917-2011). Биеналето представлява своеобразен анализ на състоянието на визуалните изкуства по отношение пазара на изкуствата, мобилността на колекции и автори, обучения на професионалисти, междукултурното измерение и обмяна на опит.

Цели се популяризиране на постиженията на съвременното българско изкуство, стимулиране на двустранното сътрудничество в областта на визуалните изкуства и мобилността на творците, утвърждаване имиджа на България и използването на капацитета на страната за постигане на значими външнополитически цели и приоритети в областта на културата и визуалните изкуства.